Indie i Tajlandia najtańsze w Azji

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
03 grudnia 2016 13:33
Spośród wszystkich coraz bardziej popularnych wśród Polaków azjatyckich państw, najtaniej dolecimy do Indii i Tajlandii. Tylko nieznacznie droższa jest - co bardziej zaskakujące - Japonia. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez Skyscanner.
Reklama

Według analizy Skyscannera, firmy udostępniającej multiwyszukiwarkę m.in. biletów lotniczych i hoteli, średnia cena biletu w dwie strony z Polski do Indii to 2119 zł. Lecąc tam we wrześniu, w szczycie pory monsunowej, można zaoszczędzić średnio 319 zł na cenie biletu. Z kolei najdroższym miesiącem na podróż jest grudzień. Bilety kosztują wówczas około 2521 zł, czyli 402 zł więcej od średniej.


Z Polski do Indii nie ma bezpośrednich połączeń - najdogodniejsze przesiadki z Warszawy oferują linie Qatar Airways, Emirates i Turkish Airlines, a z portów regionalnych Lufthansa.

O Indiach wielokrotnie pisaliśmy w cyklu "Bliżej Świata" - m.in. o Hampi, Bombaju, Kerali i północnej części kraju

Tylko nieznacznie droższa jest Tajlandia. Za bilet w dwie strony trzeba zapłacić średnio 2211 zł. W deszczowym październiku bilety kosztują o 278 zł mniej od średniej, natomiast w grudniu - szczycie sezonu - za rezerwację trzeba zapłacić nawet 2708 zł. Do Tajlandii również nie ma bezpośrednich regularnych połączeń lotniczych, choć polskie biura podróży oferują loty czarterowe.

O Tajlandii pisaliśmy w cyklu "5 zdjęć z..." - Chiang Mai.


Trzecim w rankingu krajem jest Japonia, sama w sobie bardzo droga. Ale m.in. dzięki bezpośrednim połączeniom LOT-u ceny biletów nie są odstraszające - średnio to 2233 zł. W latach 2014-2016 kraj ten odnotował wzrost popularności o niemal 100 proc. Wybierając się do Japonii w lutym można zaoszczędzić około 200 zł w porównaniu ze średnią ceną za bilet, najdroższym miesiącem na wyprawę do Japonii jest sierpień, kiedy za bilet trzeba zapłacić około 2595 zł.

W cyklu "5 zdjęć z..." pokazywaliśmy Kioto i Nagoję.


Kolejne miejsca w rankingu zajęły Chiny (2327 zł), Malezja (2350 zł) i Singapur (2455 zł). We wszystkich tych krajach występują duże różnice cen w zależności od pory roku. Szczególnie wyraźne są one w Malezji. W porze suchej (grudniu) lot kosztuje średnio o 598 zł więcej niż przeciętnie. Natomiast w deszczowym październiku koszt spada aż o 327 zł w stosunku do średniej.

Popularność wśród polskich turystów zyskują jednak także droższe kraje, takie jak Wietnam i Indonezja. W ciągu ostatnich trzech lat liczba podróżnych do Wietnamu wzrosła o 196 proc., a do Indonezji o 180 proc., choć bilety średnio kosztują odpowiednio 2530 zł i aż 2848 zł.

Rośnie także popularność bliższej Sri Lanki. Choć lot tam trwa o ok. trzy godziny krócej niż do Azji Południowo-Wschodniej, ceny są wygórowane i przeciętnie wynoszą 2733 zł. Mimo to w ciągu ostatnich trzech lat liczba Polaków latających na tę wyspę wzrosła o 163 proc. Najtańszym miesiącem na podróż jest listopad - bilet można wówczas kupić za około 2458 zł, czyli średnio o 275 zł mniej od średniej. Najdroższym miesiącem na podróż jest grudzień, kiedy za bilet trzeba zapłacić o 535 zł więcej od średniej.

Najwyższy wzrost liczby turystów notują Filipiny, co częściowo wynika z niskiej bazy. W latach 2014-2016 liczba pasażerów z Polski do tego kraju wzrosła aż o 300 proc., ale cena biletu to przeciętnie aż 3000 zł. Najtańszym miesiącem na lot jest maj. Bilet kosztuje wtedy średnio 2548 zł i jest tańszy od średniej ceny biletu aż o 452 zł.

Skyscanner zwraca uwagę, że warto kupować bilety z wyprzedzeniem. Jeśli zaplanujemy wakacje kilka miesięcy wcześniej, z łatwością zmniejszymy koszt biletów o ponad 15 proc. w porównaniu do średniej.

Szczegółowe dane wraz z interaktywnymi wykresami znajdują się na stronie Skyscannera.

fot. Dominik Sipinski
grafika Dominik Sipinski

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

N