Lublin rozbuduje terminal

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
02 grudnia 2016 13:45
28 komentarzy
Port lotniczy w Lublinie rozbuduje terminal. Oddanie nowej części terminala do użytku planowane jest przed sezonem letnim 2018 r. Koszt inwestycji to 5,5 mln zł. Plany rozbudowy zakładają... możliwość likwidacji strefy Schengen.
Reklama

Projekt zakłada przebudowę istniejącego i budowę nowego skrzydła. Zakres prac dotyczy powierzchni prawie 2,2 tys. m kw. Dzięki temu znacznie poprawi się przepustowość oraz komfort użytkowania.

- Rozbudowa terminala podyktowana jest przede wszystkim koniecznością zwiększenia przepustowości hali odlotów Non-Schengen, co jest konsekwencją wzrastającego ruchu lotniczego. Ten rok pod względem liczby obsłużonych pasażerów jest dla nas bardzo dobry. Zawarte porozumienia długoterminowe z naszymi przewoźnikami stanowią podstawę do prognozowania stabilnego wzrostu w kolejnych latach. Do ich realizacji niezbędne jest zapewnienie odpowiedniej przepustowości wszystkich elementów infrastruktury naszego lotniska - mówi prezes portu lotniczego Lublin, Krzysztof Wójtowicz.


Pod rozbudowę przeznaczono teren przy wschodnim skrzydle istniejącego terminala (w kierunku bazy Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej). W hali zlokalizowane będą m. in. poczekalnia odlotowa przeznaczona dla pasażerów strefy Schengen wraz z wyjściami dla pasażerów, nowy punkt kontroli bezpieczeństwa, pomieszczenia służbowe Służby Ochrony Lotniska, Służby Celnej, Służby Granicznej, poczekalnie komercyjne, business lounge dla pasażerów podróżujących w obrębie strefy Schengen, toalety i pomieszczenia techniczne.
Rozbudowana część terminala będzie miała długość 34,8 m, szerokość 61,8 m oraz wysokość 8 m. Istniejąca hala odlotów zostanie dostosowana w całości do obsługi ruchu poza strefę Schengen. Powstaną tam nowe stanowiska kontrolerskie Straży Granicznej. Nowe skrzydło będzie jednak dostosowane do ewentualnego zniesienia strefy Schengen poprzez zabezpieczenie miejsca pod stanowiska kontrolerskie Straży Granicznej przed wejściem do całości nowego ciągu komunikacyjnego dla pasażerów odlatujących.

Wojewoda lubelski wydał w listopadzie br. decyzję zatwierdzającą projekt budowlany i udzielającą pozwolenia na budowę. Realizacja prac ma nastąpić do końca 2017 r. Odbiór inwestycji i oddanie nowej części do użytkowania planowane jest przed sezonem letnim 2018. Autorem koncepcji rozbudowy jest Pracownia ARE Stiasny&Wacławek, która zaprojektowała już obecny terminal portu lotniczego w Lublinie.'

fot. Lublin Airport
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil
gość_e5573 2016-12-22 21:15   
gość_e5573 - Profil gość_e5573
ciekawe ile osób krytykujacych ta inwestycje chociaż raz leciało z lublina. jeżeli jest odprawiane jeden lot (a zazwyczaj jest wtedy komplet na pokładzie =180 pasazerow) nie ma się gdzie ruszyć, do tego jedna restauracja i 2 sklepy, są 2 gate i nie da się odprawic 2 lotów na raz bo nie ma gdzie pomieścić pasażerów (nie ma miejsc siedzących oraz mała hala). jak nie więcej to nie krytykujcie a najlepiej ruzcie dupe i zobaczcie sami jak to wygląda;)
gość_996e7 2016-12-05 16:13   
gość_996e7 - Profil gość_996e7
Ja raczej widze ze na wzrost pax sie nie zanosi, kolejne marnotrawstwo pieniędzy... szykuje się kolejna kontrola cba... Obecny terminal nie jest nawet bliski ościągnięcia minimum przepustowości
gość_d9d0c 2016-12-05 15:21   
gość_d9d0c - Profil gość_d9d0c
Tylko po co rozbudowywać przepustowość do 1 mln pasażerów jak w listopadzie ledwo 23 tyś pasażerów? Koszty ogrzania 8 metrowej kubatury astronomiczny i jak się można spodziewać przełoży się na ceny biletów. I tak już drogie. No logiki w tym brak.
 - Profil
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama