Rozpoczął się długo oczekiwany sezon zimowych wyjazdów. Planując pobyt w górach, zarówno polskich jak i zagranicznych, powinniśmy pamiętać o ubezpieczeniu.


" />

Jak przygotować się do wyjazdu na narty?

3 grudnia 2016 11:18

Rozpoczął się długo oczekiwany sezon zimowych wyjazdów. Planując pobyt w górach, zarówno polskich jak i zagranicznych, powinniśmy pamiętać o ubezpieczeniu.


Reklama

Pomoc ratowników górskich w Polsce jest darmowa, ale w innych krajach trzeba już za nią zapłacić. Posiadanie polisy zagwarantuje nam nie tylko pokrycie kosztów ewentualnego leczenia, ale też koszt helikoptera ratunkowego, który zabierze nas ze stoku i ambulansu, którym wrócimy do kraju.

- We Włoszech, Czechach, Słowacji i Austrii za koszt akcji ratunkowej płaci poszkodowany. Jeśli interwencja wymaga wykorzystania helikoptera ratunkowego może wynieść ona nawet kilka tysięcy euro dlatego wyjeżdżając w góry musimy odpowiednio zadbać o nasze bezpieczeństwo - mówi Piotr Ruszowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w firmie ubezpieczeniowej Mondial Assistance.

Wybierając odpowiednie ubezpieczenie należy szczegółowo przeanalizować dostępną na rynku ofertę. Oprócz zakresu ubezpieczenia bardzo ważna jest wysokość sumy kosztów leczenia, które objęte są polisą. Kluczowe jest wybranie takiej polisy, która zawiera stosowną zwyżkę dla narciarzy, określaną często jako zwyżka dla sportów wysokiego ryzyka, do których ubezpieczyciele zaliczają narty i snowboard.


- Ubezpieczenie kupione przed wyjazdem na narty swoją ochroną może również objąć sprzęt narciarski. Można ubezpieczyć się od utraty, kradzieży lub uszkodzenia sprzętu narciarskiego - dodaje Ruszowski.

Przed wyjazdem warto również zadbać o przygotowanie mięśni i o wytrzymałość tlenową organizmu, aby nie narazić się na ryzyko niewydolności kondycyjnej, a co za tym idzie zasłabnięcie lub popełnienie błędu technicznego, który może doprowadzić do kontuzji.

- W pierwszej kolejności poprawiamy wytrzymałość. Najlepsze do tego są ćwiczenia na maszynach eliptycznych, wioślarzu, rowerze i bieżni. W drugiej kolejności wzmacniamy mięśnie nóg. Dobrymi ćwiczeniami będą przysiady, wykroki, wskoki na podesty oraz zeskoki, a także ćwiczenia na niestabilnym podłożu. Ważnym elementem, o który należy zadbać jest nasz gorset mięśniowy, czyli mięśnie brzucha, dolnej części pleców oraz pośladków. Podstawowym ćwiczeniem wzmacniającym gorset mięśniowy jest tak zwana deska. Ćwiczenie wykonujemy na podłodze bez użycia sprzętu tylko z własną masą ciała. Dobrym narzędziem pomocnym przy wzmacnianiu gorsetu mięśniowego są taśmy TRX. Na nich możemy ćwiczyć również inne partie naszego ciała - powiedział Łukasz Jakubczyk, trener personalny.

fot. Dominik Sipinski

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy