Chicago najlepiej połączonym lotniskiem

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
02 grudnia 2016 13:23
6 komentarzy
Lotnisko Chicago-O'Hare umożliwia pasażerom podróż z przesiadką w największej liczbie kierunków - wynika z raportu OAG Megahubs Index 2016. Najlepiej połączone z europejskich lotnisk, Londyn-Heathrow, zajęło dopiero 15. miejsce w światowym rankingu megahubów.
Reklama
Amerykańskie lotniska zdominowały tegoroczną edycję rankingu największych megahubów - zajęły dziewięć z pierwszych dziesięciu miejsc. Ich hegemonię przełamała tylko Dżakarta, sklasyfikowana na siódmym miejscu. Wśród 50 największych hubów na świecie, aż 22 znajdują się w Stanach Zjednoczonych.

Tak silna pozycja amerykańskich lotnisk to przede wszystkim efekt znacznie bardziej niż gdzie indziej rozwiniętej siatki połączeń regionalnych, dowożących podróżnych z mniejszych miast do hubów. Przewoźnicy ze Stanów Zjednoczonych niemal nie mają konkurencji szybkich pociągów, które doprowadziły do istotnego ograniczenia opłacalności lotów regionalnych w Europie.


Najlepiej na świecie połączone lotnisko Chicago-O'Hare umożliwia pasażerom podróż z przesiadką w 1204 kierunkach przy wykorzystaniu łącznie ponad 40 tys. lotów.

Analitycy OAG uwzględnili jedynie przesiadki możliwe w ciągu sześciu godzin (i przy zachowaniu minimalnego czasu na przesiadkę na każdym lotnisku) i wykluczyli te, które wiążą się ze skrajnie niekorzystnym nadkładaniem drogi. Analizę przeprowadzono na podstawie rozkładu lotów dla najbardziej ruchliwego dnia sezonu letniego dla każdego lotniska. W wyliczeniach uwzględniono trasy, a nie poszczególne loty - jeśli więcej niż jeden przewoźnik oferuje tę samą trasę, nie wpływa to na wartość wskaźnika połączeń.

Chicago zawdzięcza wyraźne prowadzenie przede wszystkim rozbudowanej siatce połączeń United Airlines i American Airlines, które mają swoje bazy na tym lotnisku.


Kolejne miejsca również zajęły lotniska ze Stanów: Atlanta (997 połączeń przesiadkowych), Dallas-Fort Worth (709), Denver (633), Charlotte (588) i Los Angeles (580).

Siódme miejsce zajęło pierwsze w rankingu lotnisko spoza Ameryki - Dżakarta. Port lotniczy w stolicy Indonezji oferuje 566 przesiadek, głównie dzięki bogatej ofercie Garuda Indonesia i LionAira.

Kolejne miejsca to znów porty lotnicze ze Stanów: Seattle (470 przesiadek), San Francisco (449) i Phoenix (431).

Najwyżej sklasyfikowane lotniska z Europy to Londyn-Heathrow (15. miejsce, 397 przesiadek), Frankfurt (20., 301) i Amsterdam (21., 296). Liderem w Australii jest Sydney (16., 389), a w Ameryce Łacińskiej - Sao Paulo-Congonhas (22., 285).

Zaskakująca może wydawać się bardzo niska pozycja hubów bliskowschodnich - najwyżej sklasyfikowany spośród nich Dubaj znalazł się dopiero na 48. miejscu na świecie ze 196 możliwymi przesiadkami. Ma to jednak proste wytłumaczenie. Przewoźnicy z tego regionu świata skupiają się na trasach dalekodystansowych i dużych potokach pasażerów. Natomiast siatka połączeń regionalnych jest względnie niewielka. To tłumaczy względnie niewielką łączną liczbę możliwych kombinacji.

Analitycy OAG przeanalizowali również lotniska oferujące największe możliwości przesiadek z wykorzystaniem wyłącznie linii niskokosztowych. Uwzględniali jednak jedynie te linie, które sprzedają bilety przesiadkowe. Nie robi tego ani Ryanair, ani easyJet, stąd w tym rankingu praktycznie nie istnieją porty europejskie.

Liderem także pod tym względem są lotniska amerykańskie, a pierwsze miejsce - podobnie jak w ogólnym rankingu - przypadło Chicago. Chodzi jednak o lotnisko Midway, będące bazą dla Southwest Airlines. Łącznie ten port lotniczy umożliwia podróż z przesiadką w 120 kierunkach.


Kolejne miejsca zajęły: Baltimore (76), Las Vegas (67), Phoenix (43) i Denver (35). Kolejna piątka to lotniska spoza USA: Sao Paulo-Congonhas (32), Bangkok-Don Mueang (32), Dżakarta (22), Stambuł-Sabiha Gokcen (21) i Kuala Lumpur (16).

Raport jest dostępny online po darmowej rejestracji. Pasazer.com jest wyłącznym partnerem analitycznym OAG w Polsce.

grafiki OAG
fot. O'Hare International Airport

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
wroord 2016-12-03 23:50   
wroord - Profil wroord
"Projected aircraft movements (take-offs and landings) by American Aviation Administration" - czyli prognozowana liczba ladowan i startow. Jesli chodzi o liczbe pasazerow to ATL nadal jest nr.1. Oczywiscie calkowite liczby beda znane dopierow w polowie stycznia 2017.
jjemiolo 2016-12-02 20:04   
jjemiolo - Profil jjemiolo
Sprawdzilem OAG z pazdziernika tego roku i ORD ma bezposrednie (niekoniecznie non-stop) polaczenia rozkladowe do/z 233 lotnisk (niektore miasta maja wiecej niz jedno lotnisko). Niniejszym, sugerowana liczba tras (par maist) na ktorych jest mozliwa przesiadka na ORD w czasie powyzej MCT a nie wiecej niz 6 godzin, wydaje sie byc bardzo prawdopodobna. A co do roznicy miedzy ATL a ORD, to ORD jest bardziej centralnie polozone niz ATL w obrebie USA i Kanady a tym samym ma statystycznie wieksza szanse na bycie korzystnym punktem tranzytu dla wiekszej liczby miast niz bardziej ubocznie zlokalizowana ATL. Uzyty algorytm pomija trasy zbyt okrezne, wiec przykladowo polaczenie z DEN do IND przez ORD jest logiczne ale z DEN do IND przez ATL okrezne i byc moze algorytm go pomija. ATL jest wiekszym lotniskiem niz ORD zarowno w zakresie liczby pasazerow jak i operacji, ale srednia wielkosc maszyny jest wieksza w ORD (wiecej lotow miedzykontynentalnych).
Kelo 2016-12-02 17:16   
Kelo - Profil Kelo
Atlanty się nie da dogonić przez nikogo w Stanach od wielu lat i tak pozostanie. Tam jest jedno duże lotnisko bez konkurencji, nie rozbija się ruchu na inne lotniska w metropolii ( np. Midway w Chicago). Do 300km od Atlanty to tylko Birmingham 2.7mln pasażerów i kilka kurników z ruchem jak w Szymanach. Porty które obsługują konkretniejszy ruch tj.: Nashville (12mln pax) czy Charlotte (44mln pax) zlokalizowane są już w odległości ok 500km dalej :)
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

N