Podsumowanie października w europejskich liniach

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
02 grudnia 2016 10:13
Październik był wyjątkowo dobrym miesiącem dla największych europejskich linii - wszystkie z wyjątkiem pogrążonego w kryzysie airberlin zanotowały wzrost liczby pasażerów. Na czele znów wyraźnie znalazł się Ryanair.
Reklama

Irlandzki low-cost przewiózł w październiku 10,9 mln pasażerów przy średnim obłożeniu na poziomie 96 proc. (według OAG Schedules Analyser, sam Ryanair podaje 95 proc.). Liczba podróżnych wzrosła w porównaniu do tego samego miesiąca aż o 13 proc. Wzrost wynika przede wszystkim z nieustannego rozwoju siatki połączeń Ryanaira - rok temu oferował 54,3 tys. lotów miesięcznie, a w październiku 2016 r. było to już ponad 60 tys.

Ryanair po raz kolejny mógł się w październiku pochwalić najwyższym współczynnikiem zajętych miejsc wśród czołowych europejskich linii.

Ryanair zwiększył liczbę lotów ze wszystkich swoich kluczowych rynków: z Wielkiej Brytanii (z 10,2 do 11,7 tys. miesięcznie), Włoch (10,9 tys. do 11,1 tys.) i Hiszpanii (z 9,8 do 10,8 tys.).

Dzięki takiemu wzrostowi Ryanair wysunął się znów na wyraźne prowadzenie - jeszcze we wrześniu Lufthansa Group była tuż za irlandzką linią, ale w październiku przewaga wzrosła do bezpiecznych ponad 400 tys. pasażerów.


Cała grupa Lufthansy zanotowała wzrost o 3,1 proc. do 10,48 mln pasażerów. Wzrost wynikał głównie z dobrych wyników niskokosztowego oddziału Eurowings (liczba pasażerów wzrosła o 8,7 proc.) oraz linii spoza Niemiec. Niemiecki oddział Lufthansy zanotował bowiem spadek liczby podróżnych o 0,7 proc. Średnie wypełnienie samolotów koncernu wyniosło 80,7 proc. - mniej niż konkurencyjnych koncernów Air France-KLM i International Airlines Group.

Na trzecim miejscu niezmiennie znajduje się koncern IAG, który w październiku przewiózł 8,84 mln pasażerów, o 3,9 proc. więcej niż w październiku 2015 r. Średnie wypełnienie samolotów linii British Airways, Iberia, Vueling i Aer Lingus wyniosło 82 proc.

W czołowej piątce nie doszło do żadnych zmian - czwarte miejsce pod względem przewozów nadal zajmuje koncern Air France-KLM, a piąte easyJet. Zmiany nastąpiły jednak na dalszych miejscach. Linia airberlin, która od kilkunastu miesięcy traci pasażerów, zanotowała spadek o 4,1 proc. do 2,75 mln pasażerów (był to jedyny spadek w czołowej dziesiątce). To spowodowało jej spadek z ósmej na dziesiątą pozycję. Niemców wyprzedziły linie SAS i Norwegian, które odnotowały niemal taki sam wynik i przewieźli po 2,77 mln podróżnych.

Wydaje się tylko kwestią czasu kiedy airberlin wypadnie z pierwszej dziesiątki. Na kolejnych pozycjach są bowiem notujące co miesiąc dwucyfrowe wzrosty linie Pegasus Airlines i Wizz Air.

Pod względem wypełnienia poza Ryanair próg 90 proc. przekroczył jedynie easyJet z wynikiem 90,2 proc. Przewoźnicy generalnie mieli w październiku większy problem z zapełnieniem swoich samolotów - średnie wypełnienie czołowej dziesiątki wyniosło 87,8 proc. Spośród linii tradycyjnych najlepszy rezultat osiągnął koncern Air France-KLM (85,3 proc.).

grafika Dominik Sipinski
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama