Pierwszy lot ze Stanów wylądował w Hawanie

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
30 listopada 2016 07:00
Trzy dni po śmierci Fidela Castro w Hawanie wylądował pierwszy od 55 lat rejsowy samolot obsługujący połączenie ze Stanów Zjednoczonych. Już od sierpnia przewoźnicy obsługują loty z Ameryki do innych kubańskich miast.
Reklama

Pierwszym amerykańskim samolotem obsługującym regularne połączenie lotnicze do Hawany był boeing 737-800 linii American Airlines o znakach rejestracyjnych N991NN. Samolot obsłużył rejs AA17 z Miami. Przewoźnik przywrócił historyczny numer lotu z Miami do Hawany, choć jeszcze do 27 listopada pod tym numerem obsługiwane były rejsy z Phoenix do Sacramento na zachodnim wybrzeżu Ameryki.

American Airlines będzie główną linią na trasie ze Stanów Zjednoczonych do Hawany. Przewoźnik obsługuje pięć spośród łącznie 20 tras do stolicy Kuby, na które wydano zezwolenia. Cztery z tych lotów to połączenia z Miami, uzupełnia je lot z Charlotte w Karolinie Północnej. Przewoźnik wykonuje także osiem rejsów dziennie na inne kubańskie lotniska.

Przywrócenie regularnych połączeń lotniczych ze Stanów na Kubę to efekt odwilży w relacjach między tymi państwami, zainicjowanej ponad rok temu przez prezydentów Baracka Obamę i Raula Castro. Od kubańskiej rewolucji podróż między krajami była utrudniona, a po próbie obalenia rewolucyjnego rządu w Hawanie przez CIA w 1961 r. i inwazji w Zatoce Świń loty zostały całkowicie zawieszone. Potem w różnych okresach możliwe było wykonywanie rejsów czarterowych.

Przyjazdy Amerykanów na Kubę nadal są jednak ograniczone formalnościami i wymagają skomplikowanych procedur, bo formalnie prawo nie pozwala obywatelom USA na czysto turystyczny pobyt na wyspie.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama