Modlin z pierwszą w Polsce zdalną wieżą kontroli

Tomasz Śniedziewski - Profil Tomasz Śniedziewski
23 listopada 2016 06:52
4 komentarze
Na lotnisku w Modlinie nie powstanie stała wieża kontroli ruchu lotniczego. Kontrola odbywać się będzie zdalnie, bez konieczności tworzenia osobnego stanowiska pracy dla kontrolerów ruchu lotniczego w Modlinie.
Reklama

O planach poinformowała Magdalena Jaworska, p.o. prezesa PAŻP, w rozmowie z serwisem Forsal.pl. Według niej budowa wieży kontroli ruchu lotniczego do obsługi tego lotniska byłaby nierozsądna. Zamiast tego Agencja zdecydowała się rozpocząć procedurę przetargową na stworzenie wieży zdalnej.

O tym, że takie rozwiązanie jest możliwe, Jaworska mówiła w rozmowie z Pasazer.com już ponad rok temu.

Kontrola będzie odbywała się za pomocą zainstalowanych na lotnisku sensorów oraz kamer, które w czasie rzeczywistym przesyłają dane do kontrolerów ruchu znajdujących się w centrum, które najprawdopodobniej będzie się mieściło na Lotnisku Chopina w Warszawie.

Koncept zdalnych oraz wirtualnych wież kontroli ruchu lotniczego (remote and virtual tower - RVT) powstał w 2002 r. Przez wiele lat badano możliwość praktycznego zastosowania tego rozwiązania. W latach 2012-2015 system był testowany na kilku lotniskach w Niemczech, Norwegii oraz Szwecji. Pierwsza zdalna wieża kontroli ruchu lotniczego została uruchomiona w kwietniu 2015 r. na szwedzkim lotnisku Örnsköldsvik/Gideå, gdzie ruch lotniczy jest zdalnie kontrolowany z portu Sundsvall/Midlanda.

System RVT eliminuje konieczność ponoszenia kosztów budowy i utrzymania tradycyjnej wieży kontroli ruchu lotniczego, umożliwia obsługę kilku lotnisk w tym samym czasie, co stanowi lepsze wykorzystanie kadry kontrolerów ruchu lotniczego oraz centralizację systemów technicznych obsługi ruchu lotniczego.

Od czerwca 2012 r. na lotnisku w Modlinie działa mobilna, kontenerowa wieża kontroli ruchu lotniczego, której budowa kosztowała 6 mln złotych.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_78755 2016-11-25 22:35   
gość_78755 - Profil gość_78755
Ja mam jeszcze lepszy pomysł, piloci będą zdalnie pilotować samoloty pasażerskie jak drony.
Na dodatek jeden pilot kontrolował kilkoma pasazerskimi dronami. Czysty zysk.
gość_e82ff 2016-11-24 23:22   
gość_e82ff - Profil gość_e82ff
Jak port zażyczył sobie niebotycznych pieniędzy za grunt pod wieże, to będzie miał... wieżę zdalną :-)
gość_139a8 2016-11-23 13:27   
gość_139a8 - Profil gość_139a8
takie rozwiązanie to jest dobre dla Zielonej Góry z 1 lotem na dzień a nie dla Modlina z takim ruchem, ktoś chyba przesadził albo dostał $, następny w kolejce jest podobno Lublin który ma być sterowany z Rzeszowa :) no nic będzie lotniskiem zapasowym dla EPRZ
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama