×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Modlin z pierwszą w Polsce zdalną wieżą kontroli


Na lotnisku w Modlinie nie powstanie stała wieża kontroli ruchu lotniczego. Kontrola odbywać się będzie zdalnie, bez konieczności tworzenia osobnego stanowiska pracy dla kontrolerów ruchu lotniczego w Modlinie.O planach poinformowała Magdalena Jaworska, p.o. prezesa PAŻP, w rozmowie z serwisem Forsal.pl. Według niej budowa wieży kontroli ruchu lotniczego do obsługi tego lotniska byłaby nierozsądna. Zamiast tego Agencja zdecydowała się rozpocząć procedurę przetargową na stworzenie wieży zdalnej. 

O tym, że takie rozwiązanie jest możliwe, Jaworska mówiła w rozmowie z Pasazer.com już ponad rok temu.

Kontrola będzie odbywała się za pomocą zainstalowanych na lotnisku sensorów oraz kamer, które w czasie rzeczywistym przesyłają dane do kontrolerów ruchu znajdujących się w centrum, które najprawdopodobniej będzie się mieściło na Lotnisku Chopina w Warszawie.

Koncept zdalnych oraz wirtualnych wież kontroli ruchu lotniczego (remote and virtual tower - RVT) powstał w 2002 r. Przez wiele lat badano możliwość praktycznego zastosowania tego rozwiązania. W latach 2012-2015 system był testowany na kilku lotniskach w Niemczech, Norwegii oraz Szwecji. Pierwsza zdalna wieża kontroli ruchu lotniczego została uruchomiona w kwietniu 2015 r. na szwedzkim lotnisku Örnsköldsvik/Gideå, gdzie ruch lotniczy jest zdalnie kontrolowany z portu Sundsvall/Midlanda.

System RVT eliminuje konieczność ponoszenia kosztów budowy i utrzymania tradycyjnej wieży kontroli ruchu lotniczego, umożliwia obsługę kilku lotnisk w tym samym czasie, co stanowi lepsze wykorzystanie kadry kontrolerów ruchu lotniczego oraz centralizację systemów technicznych obsługi ruchu lotniczego. 

Od czerwca 2012 r. na lotnisku w Modlinie działa mobilna, kontenerowa wieża kontroli ruchu lotniczego, której budowa kosztowała 6 mln złotych. gość_429be - Profil
gość_429be
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie