5 zdjęć z… Salt Lake City

Marek Stus - Profil Marek Stus
14 kwietnia 2017 13:00
Salt Lake City to położone u podnóża gór Wasatch miasto mormonów i olimpijczyków, stolica amerykańskiego stanu Utah.
Reklama

Salt Lake City zostało założone w 1847 r. przez grupę mormonów, czyli członków Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich, przybyłych na pustynny wówczas teren Utah ze stanu Illinois. Dziś to nowoczesna metropolia z rozbudowanym centrum biznesowym. Stanowi także bazę wypadową do Deer Valley - modnego kurortu narciarskiego słynącego z fantastycznych warunków śniegowych. W 2002 r. miasto było gospodarzem zimowych igrzysk olimpijskich.

1. Kapitol


Wzniesiony w latach 1912-1916 według projektu Richarda K.A. Klettinga Kapitol góruje nad współczesnym Salt Lake City. Monumentalny gmach jest siedzibą władz stanowych Utah. Znajdują się tu m.in. sale obrad obu izb lokalnego parlamentu, biura gubernatora oraz sale sądu najwyższego. Po przeciwnej stronie ulicy stoi zabytkowy budynek ratusza, pełniący obecnie rolę centrum informacji turystycznej. Po wizycie na wzgórzu warto pospacerować stromymi uliczkami przecinającymi pobliską dzielnicę wypełnioną eleganckimi willami w stylu wiktoriańskim.

2. Świątynia Mormonów


To jeden z najbardziej okazałych gmachów w Salt Lake City. Budowę tej neogotyckiej świątyni ukończono po 40 latach prac w 1893 r. Dziś bardziej przypomina zamek niż kościół, a jej mury mają podobno aż pięć metrów grubości. Największe wrażenie robią jednak strzeliste wieże z jasnego granitu. Na najwyższej iglicy liczącej ponad 64 metry wysokości stoi posąg anioła Moroni, który rzekomo objawił się przywódcy mormonów Josephowi Smithowi. Wstęp do środka zastrzeżony jest niestety wyłącznie dla konfirmowanych mormonów i to tylko w czasie największych uroczystości.

3. Szerokie aleje śródmieścia


Centrum miasta robi wyjątkowo spokojne wrażenie. Mimo sporych rozmiarów Salt Lake City jest bowiem na swój sposób kameralne. W downtown od razu rzucają się w oczy szerokie na 40 metrów ulice, przy których znajdziemy sporo zabytkowej zabudowy z XIX w. O rozmiarach tych alei decydowały względy czysto pragmatyczne. Chodziło o to, aby mormoni mogli bez przeszkód zawracać na drogach swoimi charakterystycznymi, długimi powozami. Wiele z ich tradycyjnego sposobu bycia zachowało się do dziś. W centrum natkniemy się na mieszkańców spacerujących w konserwatywnych strojach, a w powietrzu aż unosi się atmosfera poprawności. Mormoni są jednak zarazem nadzwyczaj mili i uprzejmi. Często sami kłaniają się nieznajomym na ulicy i chętnie podejmują konwersację.

4. Zakupy na City Creek


Miłośnicy buszowania po sklepach nie mogą ominąć City Creek - głównej alei handlowej w centrum miasta. Znajdują się tutaj sklepy, butiki i centra handlowe, należące zarówno ekskluzywnych marek, jak i popularnych sieci dyskontowych. Po udanych zakupach można udać się do jednej z licznych kawiarni i restauracji. To także ulubiony cel spacerów i spotkań towarzyskich mieszkańców Salt Lake City i jedno z niewielu miejsc w downtown tętniących życiem do późnych godzin wieczornych.

5. Stacja kolejowa Union Pacific


Symbolem świetności dawnych kolei amerykańskich jest budynek dworca Union Pacific. Wzniesiono go na początku XX w. za niebagatelną na ówczesne czasy sumę 450 tys. dolarów. Oryginalnie w gmachu urządzono osobne dla kobiet i mężczyzn poczekalnie pasażerskie, biura kolejowe, szpital i przechowalnię bagaży. Stacja obsługiwała regularny ruch kolejowych do 1986 r. To tędy niegdyś kursował słynny pociąg California Zephyr łączący Chicago z Emeryville na przedmieściach San Francisco. Dziś w dworcowych halach działa modna restauracja "The Depot", zaś sam budynek pełni funkcję bramy do nowoczesnej dzielnicy handlowo-biurowej.

fot. Marek Stus, Garrett (Flickr.com/CC)
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama