airberlin: Kolejny kwartał na minusie

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
16 listopada 2016 07:50
Linie airberlin zanotowały kolejną kwartalną stratę. W okresie od lipca do września przewoźnik stracił 45,6 mln euro netto. Był to głównie efekt wydatków na restrukturyzację. Na działalności podstawowej linia zarobiła 55,8 mln euro - to i tak o 26 mln mniej niż rok temu.
Reklama

Niemiecki przewoźnik nadal boryka się z kryzysem, a trwająca restrukturyzacja nie przynosi spodziewanych efektów. Do tego linia cierpi w wyniku słabej koniunktury na rynku turystycznym, który jest jednym z filarów letniej działalności airberlin.

Przewoźnik koncentruje się na lotach do i z Majorki i Wysp Kanaryjskich. W tym roku jednak na tych kierunkach zaostrzyła się konkurencja, bo inne linie - dotąd latające m.in. do Turcji czy Egiptu - przeniosły się na hiszpańskie wyspy w reakcji na sytuację geopolityczną. To spowodowało presję na obniżenie cen.

W efekcie przychody spółki w III kwartale spadły o 5 proc. do 1,23 mld euro.

W reakcji przewoźnik zapowiedział kolejny etap restrukturyzacji, polegający m.in. na ograniczeniu siatki przewozów z niemieckich lotnisk i wyleasingowaniu do 40 samolotów do Eurowings. W zamian spółka chce rozwijać siatkę lotów transatlantyckich i zamierza pozyskać trzy dodatkowe airbusy A330-200 na wiosnę 2017 r. W III kwartale na restrukturyzację przewoźnik wydał ok. 74 mln euro.

Przychód jednostkowy przewoźnika w III kwartale wyniósł 7,40 centa na ASK (spadek o 7 proc.). Przychody ze sprzedaży dodatkowej na pasażera wzrosły aż o 21 proc. do 5,56 euro, głównie z uwagi na poszerzenie oferty płatnych usług. Yield, czyli przychód jednostkowy na pasażerokilometr, spadł o 6,6 proc. do 7,52 centa. Całkowity przychód na pasażera spadł o 3,5 proc. do 117,2 euro.

Koszty jednostkowe spadły o 5,5 proc. do 7,02 centa na ASK. Całkowite koszty spółki wyniosły 1,24 mld euro i były na zbliżonym poziomie co rok temu.

Średnie wypełnienie samolotów przewoźnika wzrosło o 0,4 pkt. proc. do 88,6 proc.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama