×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


PAŻP nie planuje inwestycji w Radomiu


Polska Agencja Żeglugi Powietrznej chce do 2020 r. wydać ponad 1 mld zł na inwestycje w lotniska, jednak plany agencji nie przewidują jakiegokolwiek wsparcia dla portu lotniczego w Radomiu, z czego nie są zadowolone władze lotniska.Do 2020 roku Polska Agencja Żeglugi powietrznej planuje wykonać szereg inwestycji związanych z modernizacją infrastruktury nawigacyjnej, systemów radiolokacyjnych oraz zarządzaniem ruchem lotniczym. Według zrewidowanego w marcu tego roku budżetu, na te działania PAŻP wyda łącznie ponad miliard złotych, o czym informowała  w rozmowie z pasazer.com p.o. prezesa PAŻP Magdalena Jaworska.

Na liście licznych planów inwestycji PAŻP nie przewidzano jednak wsparcia dla portu lotniczego w Radomiu, choć władze lotniska oraz prezydent miasta zabiegali o przeniesienie do Sadkowa zdemontowanego systemu ILS kat. I używanego wcześniej w Gdańsku.

- Pani prezes Jaworska kilka razy spotykała się z prezydentem Radomia. Te rozmowy miały być wiążące. Do Radomia miał być przeniesiony ILS zdemontowany w Gdańsku, lecz na razie nie ma o tym mowy - informuje prezes radomskiego lotniska, Dorota Sidorko, w rozmowie z portalem Radom24.pl

Niezadowolenie w Radomiu wywołują też plany PAŻP dotyczące opłat terminalowych. 
- PAŻP planuje wprowadzić od Nowego Roku dwustrefowość opłat terminalowych, co tak naprawdę oznacza osobną strefę dla Okęcia i niższe ceny dla tego lotniska. To ma być ukłon w stronę LOT-u, ale przy okazji pokrzywdzone zostaną lotniska regionalne. Okęcie będzie najtańszym lotniskiem dla przewoźników i wszyscy będą woleli latać z tego lotniska, by oszczędzić na opłatach terminalowych. - wyjaśnia Sidorko.

Przy braku finansowania z PAŻP, lotnisko planuje pozyskać pieniądza na rozwój z innych źródeł. W zeszłym miesiącu radny z Radomia informował o tym, że inwestowaniem w Radomiu zainteresowany jest rząd Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a także inwestorzy z Chin i USA. 

W zeszłym miesiącu deklarację wsparcia lotniska złożył minister obrony narodowej, Antonii Macierewicz. Zdaniem serwisu informacyjnego Radom24.pl, MON sfinansowałby remont obecnej drogi startowej pozostawiając budowę jej przedłużenia o 500 metrów Portowi Lotniczemu Radom. Pieniądze na tę budowę miasto planuje pozyskać wydając obligacje.gość_37159 - Profil
gość_37159
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie