×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


IAG myśli o A380 w Iberii i Aer Lingusie


Kilka dwupokładowych airbusów A380 może trafić do floty Iberii, a pojedyncze sztuki - do irlandzkiego Aer Lingusa. Nad zakupem zastanawia się koncern IAG, do którego należą obydwie linie.- Mogę znaleźć uzasadnienie dla kilku airbusów A380 we flocie Iberii. Podobnie da się znaleźć powody, żeby samolot tego typu był też we flocie Aer Lingusa - powiedział podczas konferencji w trakcie World Travel Market w Londynie Willie Walsh, prezes International Airlines Group. Do koncernu, poza Iberią i Aer Lingusem, należą też linie British Airways i Vueling. 

Walsh podkreślił, że jest bardzo zadowolony z 12 airbusów A380, które obecnie posiada British Airways. Podkreślił, że są to niezawodne samoloty, a na odpowiednich dla nich trasach osiągają bardzo dobre wyniki ekonomiczne. Przewoźnik wykorzystuje te samoloty na trasach z Londynu-Heathrow do Waszyngtonu, Miami, Los Angeles, San Francisco, Johannesburga, Singapuru i Hongkongu. 

Jednak niewykluczone, że w przyszłości samoloty tego typu polecą do większej liczby miast, nie tylko pod marką BA. 

- Dla poszczególnych linii nie byłoby sensu kupować airbusów A380, bo byłoby to zbyt małe zamówienie. Ale w ramach koncernu możemy sobie na to pozwolić - dodał Walsh. 

Prezes IAG nie ujawnił, na jakich trasach mogłyby latać dwupokładowe samoloty. W przypadku Aer Lingusa mogłyby to być połączenia do Stanów Zjednoczonych. Z kolei Iberia prawdopodobnie wykorzystywałaby maszyny do obsługi połączeń do Ameryki Łacińskiej. 

Walsh zaznaczył jednak, że musi otrzymać dobrą ofertę cenową na te samoloty.

- Airbus robi bardzo dobre samoloty, ale są one też bardzo drogie - powiedział. 

Podczas tej samej konferencji Tim Clark, prezes Emirates, największego klienta programu A380, podkreślił, że potrzebna jest modyfikacja tego samolotu. 

- Jeśli program A380 ma przetrwać, to Airbus musi się zaadaptować - zaapelował Clark.

Prezes Emirates dodał, że na całym świecie huby lotnicze są coraz bardziej zatłoczone. Rozwiązaniem mogłoby być przejście na większe modele samolotów. W Airbusie, według Clarka, nie ma jednak woli do skonstruowania nowego modelu samolotu, więc potrzebne jest unowocześnienie A380. Mogłoby ono objąć nowe silniki i poprawę aerodynamiki - w podobny sposób europejski koncern zmodyfikował modele A320 i A330 do wersji "neo". 

Do tej pory Airbus sprzedał 319 samolotów A380, z czego 195 zostało już dostarczonych. W barwach Emirates lata 85 samolotów tego typu - łącznie linia zamówiła aż 142 maszyny A380. Drugim co do wielkości klientem jest Singapore Airlines - jednak ten przewoźnik kupił tylko 24 SuperJumbo. 

Partnerami relacji z World Travel Market są Wizz Air i Wizz Tours. gość_90e32 - Profil
gość_90e32
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie