×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Samoloty naddźwiękowe powrócą?


Dwie trzecie menedżerów w branży turystycznej spodziewa się, że w ciągu najbliższych lat do użytku powrócą samoloty naddźwiękowe. Ostatnią taką maszyną był Concorde, który zakończył służbę w 2003 r.Według raportu World Travel Market 2016 Industry Report, przedstawionego dziś (7.11) na targach World Travel Market w Londynie, tylko 6 proc. menedżerów branży turystycznej uważa, że powrót samolotów naddźwiękowych jest "bardzo prawdopodobny". Ale już co piąty uważa, że to "dość prawdopodobne", a aż 39 proc. - że "nieco prawdopodobne".

Oczekiwania są rozbudzane przez prace kilku dużych koncernów nad pasażerskimi samolotami rozwijającymi prędkość naddźwiękową. Nad prototypami pracują m.in. NASA oraz należąca do Richarda Bransona firma Boom. Prototyp maszyny drugiej z tych spółek ma być gotowy już w 2017 r. NASA nie planuje startu przed 2020 r. Maszyny te mają umożliwiać podróż w cenach dostępnych dla zwykłych pasażerów.

Dodatkowo Spike Aerospace i Aerion Corporation pracują nad samolotami przeznaczonymi dla klientów biznesowych.

- Powrót pasażerskich samolotów naddźwiękowych zmieniłby całą branżę, a przedsiębiorcy i turyści mogliby docierać do zupełnie nowych miejsc - oceniła Caroline Bremmer, szefowa działu badań podróży w Euromonitor International. - Loty naddźwiękowe nie będą dostępne dla wszystkich jeszcze przez kilka lat, ale to bardzo ekscytujące, że aż tylu graczy chce wejść na ten rynek z przystępnymi cenami.

Jednak John Strickland, konsultant lotniczy z JLS Consulting, jest większym sceptykiem. Przypomniał, że loty Concorde'a zawieszono, bo samolot był nieekonomiczny.

- Na świecie jest tylko kilka tras, gdzie było wystarczająco dużo zamożnych pasażerów. Koszty rozwoju samolotu naddźwiękowego są bardzo duże, a linie lotnicze nie są gotowe ich ponieść, dopóki pasażerowie nie będą skłonni płacić więcej - powiedział Strickland. 

Według niego budowa pasażerskiego samolotu o prędkości naddźwiękowej jest technologicznie możliwa, ale w dobie cięcia kosztów i nieustannej restrukturyzacji linii lotniczych byłaby biznesowo ryzykowna. 

Partnerami relacji Pasazer.com z World Travel Market są Wizz Air i Wizz Tours.gość_16b9f - Profil
gość_16b9f
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie