Kraje ChIIC nowymi liderami turystyki
Mówiono już o krajach BRIC - Brazylii, Rosji, Indiach i Chinach - jako liderach wzrostu w światowej gospodarce. W turystyce analitycy spodziewają się natomiast, że rok 2017 będzie należał do Chin, Indii, Islandii i Kuby (ChIIC).
Reklama
"Szykowna" nazwa nowej grupy państw to niejedyny, co powoduje, że mówią o nich wszyscy podczas rozpoczętych dziś (7.11) targów turystycznych World Travel Market w Londynie. Na wydarzeniu jest obecny reporter Pasazer.com.
Jak wynika z corocznego badania World Travel Market Industry Report, zaprezentowanego na otwarcie targów WTM, cztery wymienione kraje będą liderami wzrostu w światowej turystyce w 2017 r. Branża oczekuje, że mimo niewątpliwych zagrożeń - wymienia się przede wszystkim terroryzm, Brexit i ryzyko zwycięstwa Donalda Trumpa w amerykańskich wyborach prezydenckich - ruch na świecie będzie rósł.
Sporo przepytanych przedstawicieli branży upatruje szans biznesowych w krajach, gdzie już teraz turystyka jest silna. W tej grupie wyróżnia się Grecja. Branża turystyczna ma też nadzieję na stabilizację i odbicie koniunktury w Turcji, Tunezji i Egipcie. Jednak najbardziej obiecujące kierunki to właśnie kraje ChIIC.
Spośród ankietowanych przedstawicieli biznesu aż 55 proc. planuje zwiększyć aktywność biznesową w Chinach. 49 proc. celuje w indie, 40 proc. w Kubę, a 37 proc. - w Islandię. Te kraje znalazły się również wśród najczęściej wymienianych celów podróży brytyjskich turystów w 2017 r.
- Te kierunki są postrzegane jako ekscytujące, nowe, autentyczne i wciąż jeszcze nie są przepełnione turystami - ocenił podczas prezentacji raportu Harold Goodwin, profesor zrównoważonej turystyki z Manchester Metropolitan University.
Dziennikarzy i analityków najbardziej dziwiła obecność w tym gronie Islandii, ale Caroline Brenner, szefowa działu badań nad turystyką i podróżami w Euromonitor International, podkresliła, że to nic zaskakującego.
- Islandia już przed kryzysem gospodarczym była bardzo popularnym celem podróży. Po zamieszaniu związanym z bankructwem kraju teraz turystyka się odrodziła. Do tego duże znaczenie mają dwie silne linie lotnicze, w tym szczególnie niskokosztowe połączenia transatlantyckie oferowane z kilkudniową przesiadką w Reykjaviku - oceniła Brenner.
Islandia blisko współpracuje także z władzami w Szkocji, licząc na wzajemny rozwój turystyki.
Przedstawiciele branży pozytywnie oceniają także liberalizację przepisów wizowych w Chinach, które teraz pozwalają na 15-dniowy pobyt bez wizy dla turystów przypływających do Szanghaju statkami wycieczkowymi. Władze Chin zapowiedziały także zwiększenie liczby pozwoleń na loty do Chin. Z kolei Indie zostały docenione za warty 300 mln dolarów amerykańskich plan inwestycji w infrastrukturę turystyczną. W przypadku Kuby turystów przyciąga przede wszystkim postępująca liberalizacja, a także otworzenie tego kraju na turystów ze Stanów Zjednoczonych. To doprowadziło do skokowego wzrostu liczby połączeń lotniczych na Kubę, z których korzystają nie tylko Amerykanie.
Partnerami relacji z World Travel Market 2016 są Wizz Air i Wizz Tours.