Rolls-Royce podejrzany o korupcję

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
1 listopada 2016 08:51
1 komentarz
Brytyjski producent silników Rolls-Royce mógł zdobyć kontrakty w 12 krajach dzięki łapówkom - wynika z dziennikarskiego śledztwa BBC i "Guardiana". Za korupcję mieli być odpowiedzialni pośrednicy zatrudnieni przez firmę.
Reklama
Na liście kontraktów, które Rolls-Royce mógł zdobyć dzięki łapówkom, są umowy w Brazylii, Indii, Chinach, RPA, Angoli, Kazachstanie, Iranie, Iraku, Azerbejdżanie, Nigerii, Arabii Saudyjskiej i Indonezji. Większość z nich dotyczy silników dla firm paliwowych i energetycznych. Jednak w przypadku Indonezji i Chin mogło dojść do korupcji przy sprzedaży silników dla linii lotniczych.

Według dziennikarzy "Guardiana" Rolls-Royce zatrudniał na całym świecie pośredników, którzy m.in. dzięki łapówkom zapewniali firmie kontrakty w danym kraju. W ten sposób pracownicy brytyjskiego producenta bezpośrednio nie popełniali korupcji.Od 2012 r. postępowanie w sprawie możliwej korupcji w Rolls-Royce prowadzi brytyjski Urząd ds. Poważnych Nadużyć (SFO). Osobne śledztwo prowadzi amerykański Departament Sprawiedliwości. Na razie ani jeden, ani drugi urząd nie postawił nikomu zarzutów, choć przesłuchano już wielu z podejrzanych pośredników pracujących dla brytyjskiej firmy.

Rolls-Royce podkreśla, że zamierza współpracować z władzami i dążyć do wykrycia korupcji, jeśli do takiej doszło.

Brytyjski producent jest obecnie wyceniany na 13 mld funtów i należy do największych dostawców silników dla przemysłu, branży zbrojeniowej i lotnictwa cywilnego na świecie. Rolls-Royce produkuje m.in. rodzinę jednostek napędowych Trent, stosowanych w airbusach A330, A340, A350, A380 i boeingach 777 oraz 787. Jednym z użytkowników silników Trent 1000 w Dreamlinerach jest LOT.

fot. Piotr Bożyk

Ostatnie komentarze

gość_c5b9d 2016-11-01 09:55   
gość_c5b9d - Profil gość_c5b9d
Wiekszosc globalnych koncernow zdobywa rynki przez lapowki wiec to nie jest nowosc. Byla glosna afera zakonczna niczym o francuskim A******* ktory budujac w Rosji autostrade z Moskwy do Petrsburga prawie polowe budzety tej inwestycji przeznaczyl na lapowki.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy