Kopenhaga rozbuduje terminal

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
28 października 2016 19:47
Spółka Copenhagen Airport wyda ok. 250 mln koron duńskich (ok. 150 mln zł) na rozbudowę głównego terminala lotniska w stolicy Danii. Najważniejsze zmiany to powiększenie terminala oraz stworzenie nowego przejścia z metra do punktu kontroli bezpieczeństwa.
Reklama

Cały projekt obejmuje cztery duże zmiany w terminalu 3, głównym pasażerskim terminalu portu lotniczego w Kopenhadze, z którego rocznie korzysta ponad 20 mln pasażerów.

Pierwszym zadaniem jest wymiana zużytej podłogi granitowej w budynku, która pochodzi z 1998 r. i zaczęła już pękać. To nie tylko obniża estetykę terminala, ale także jest problemem dla podróżnych na wózkach, z walizkami na kółkach czy wózkami dziecięcymi. Spółka planuje także zbudowanie nowego wyjścia z hali odbioru bagażu, które będzie znajdowało się bliżej stanowisk taksówek i autobusów. Prace w tym zakresie rozpoczną się jeszcze jesienią i powinny zakończyć się do przyszłego lata.

Ważniejszym zadaniem jest rozbudowa terminala o 1,5 tys. m kw. Powiększone zostaną trzy piętra terminalu 3 na styku z terminalem 2. Według przedstawicieli spółki ma to zapewnić zarówno większy komfort, jak i po prostu zwiększyć ilość dostępnej przestrzeni.

Ostatnie z zadań to budowa nowego, krótszego przejścia ze stacji metra do terminalu 2 i punktu kontroli bezpieczeństwa. Obecnie z metra pasażerowie przechodzą do hali odpraw terminalu 3. Nowe przejście będzie miało formę chodnika nad poziomem hali odpraw. Według władz spółki z nowego przejścia może korzystać do 2 mln pasażerów rocznie.

Prace nad nowym przejściem rozpoczną się jednak dopiero w 2018 r., bo najpierw niezbędne jest rozbudowanie terminala. Przejście z metra będzie kończyć się w nowej części między terminalami 2 i 3 na poziomie pierwszego piętra (czyli tym samym, gdzie jest kontrola bezpieczeństwa).

Dzięki inwestycjom przepustowość lotniska w Kopenhadze ma wzrosnąć do 40 mln pasażerów rocznie. W 2015 r. duński port lotniczy odprawił 26,6 mln osób.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama