Heathrow: Trzeci pas dopiero za 9 lat

Piotr Golianek - Profil Piotr Golianek
28 października 2016 09:44
5 komentarzy
Po przeszło 25 latach rozmów i debat na londyńskim lotnisku Heathrow ma wreszcie powstać trzeci pas. Obecny układ dwóch dróg startowych ogranicza dalszy rozwój najbardziej ruchliwego europejskiego lotniska.
Reklama

Decyzja o rozbudowie jednego z londyńskich lotnisk od wielu lat była odwlekana. Brytyjscy politycy rozważali budowę trzeciego pasa startowego na Heathrow, wydłużenia jednego z dwóch istniejących, bądź budowy drugiego pasa na Gatwick. Drugie z londyńskich lotnisk to największy na świecie port z tylko jednym pasem startowym. Przez to z Gatwick w ciągu godziny może być wykonywanych tylko 55 operacji lotniczych.

- Po dekadach opóźnień pokazujemy, że będziemy podejmować ważne decyzje, jeśli są one słuszne dla kraju. Rozbudowa lotniska ma kluczowe znaczenie dla przyszłości gospodarczej całego kraju - powiedziała Theresa May, premier Wielkiej Brytanii, w rozmowie z brytyjskim dziennikiem "Evening Standard".

Budowa trzeciego pasa startowego na największym brytyjskim lotnisku będzie nie tylko skomplikowanym zadaniem logistycznym - część ruchu zostałaby przeniesiona na Gatwick oraz Luton, ale także dużym wydatkiem finansowym. Według wstępnych analiz budowa ma pochłonąć ponad 18 mld funtów (87 mld zł). Byłby to jeden z najbardziej kosztownych projektów infrastrukturalnych nie tylko w skali Wielkiej Brytanii, ale także Europy. Zanim dojdzie do prac budowlanych projekt musi zostać zatwierdzony przez brytyjski parlament, co może nastąpić dopiero za rok. Natomiast sam pas może być gotowy co najmniej za dziewięć lat, czyli w 2025 r., mając na uwadze czas potrzebny na przygotowanie samego projektu oraz prace budowlane. Po wybudowaniu trzeciego pasa na lotnisku będzie obowiązywać zakaz startów i lądowań od północy do szóstej nad ranem.

Rozbudowa Heathrow to świetna wiadomość dla linii lotniczych oraz brytyjskiej gospodarski. Prezes grupy IAG, Willie Walsh, z radością przyjął decyzję rządu o rozbudowie portu. Rozwój IAG, do którego należą m.in. British Airways, jest w dużej mierze ograniczany brakiem trzeciego pasa. Obecnie w ciągu roku lotnisko może obsługiwać ponad 480 tys. operacji. To mało w porównaniu do konkurencji ze strony innych europejskich lotnisk. Bez dalszej rozbudowy Heathrow może wkrótce stracić pozycję lidera ruchu na rzecz Paryża czy Stambułu. Zwolennicy rozbudowy zaznaczają, że dzięki inwestycji Heathrow nie tylko utrzyma swoją pozycję, ale także w efekcie do 2050 r. doprowadzi do powstania nawet 70 tys. nowych miejsc pracy i zwiększenia brytyjskiego PKB o 0,65-0,75 proc.

Mimo tego pomysł rozbudowy ma także swoich przeciwników. Należy do nich m.in. Sadiq Khan, laburzystowski burmistrz Londynu, który uważa, że rozbudowa Heathrow w gęsto zaludnionym obszarze na zachód od Londynu zaszkodzi mieszkającym tam ludziom.

- Rząd absolutnie nie liczy się ze zdaniem mieszkańców Londynu. Pięć miesięcy temu wybrano mnie na burmistrza na podstawie wyraźnego programu sprzeciwu wobec nowego pasa na Heathrow. Będą w dalszym ciągu podważać tę decyzję, zbadam, jak mogę najlepiej przyczynić się do procedury prawnej w nadchodzących miesiącach - oznajmił Khan.

fot. Heathrow Airport

Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
BA850 2016-10-28 12:05   
BA850 - Profil BA850
Partia konserwatywna dochodząc do władzy 9 lat temu zawiesiła budowę trzeciego pasa na Heathrow, zrobiła długą i męczącą konsultację by... stwierdzi, że Heathrow jednak musi mieć trzeci pas. Fakt, nowa propozycja jest trochę lepsza od starej. Niestety jeszcze parlament musi to przegłosować i plan jest, by głosowali za rok. Może budowa ruszy w 2020 roku, o ile nie zostanie zatrzymana. Zgadzam się z @Kelo, że oba lotniska potrzebują po dodatkowym pasie.
gość_88aa6 2016-10-28 11:36   
gość_88aa6 - Profil gość_88aa6
Ciekawe czy po Brexit zakładane wzrosty liczby pasażerów się zmaterializują, szczególnie jeśli W.Brytania nie będzie już częscią 'wspólnego nieba' UE.
lysypiotr76 2016-10-28 11:04   
lysypiotr76 - Profil lysypiotr76
LGW niestety przegrało batalię o pas z LHR.Więc przez najbliższe 10 lat raczej szans nie ma drugi pas. Tym bardziej że w czasie budowy możliwym jest że część linii zostanie przeniesiona m.in.na Gatwick.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama