Airbus: Zyski w III kwartale niższe o 21 proc.

Tomasz Śniedziewski - Profil Tomasz Śniedziewski
28 października 2016 11:07
1 komentarz
Niższe niż rok temu zyski Grupy Airbus to efekt spadającej sprzedaży helikopterów oraz konieczności finansowania zwiększenia produkcji modelu A350, by nadrobić opóźnienia w dostawach tych samolotów.
Reklama

W trzecim kwartale dochody EBIT spadły do poziomu 731 mln euro, podczas gdy rok temu w tym samym okresie Airbus osiągnął dochody EBIT na poziomie 921 mln euro. Wyniki są słabsze od prognoz analityków, którzy przewidywali dochód EBIT w wysokości 735 milionów.

Pomimo gorszych wyników w III kwartale, Airbus przewiduje że w tym roku zarobi tyle samo co w 2015 r. Firma planuje, że rok zamknie dostawami 50 samolotów A350, pomimo że do końca września dostarczyła jedynie 26 maszyny tego typu. Prezes Airbus Group, Tom Enders, przygotowuje się na ogłoszenie programu zwolnień grupowych, związanych z zmniejszeniem tempa produkcji airbusów A380 oraz spadkiem sprzedaży helikopterów.

- W ciągu ostatnich miesięcy tego roku planujemy całkowicie skoncentrować się na dostawach, po to by osiągnąć przewidywany poziom zarobków oraz cash guidance - poinformował Tom Enders.

W Tuluzie zaparkowanych jest wiele gotowych samolotów airbus A350, które czekają na dostawę części wyposażenia kabiny. Opóźnienia dostaw od podwykonawców, takich jak firma Zodiac , dotyczą foteli oraz toalet.

Problemy nękają też silniki Pratt & Whitney instalowane w samolotach airbus A320neo. To właśnie te kłopoty spowodowały, że jeden z kluczowych klientów programu, linie Qatar Airways, odmówił odebrania pierwszych egzemplarzy maszyny. W airbusach A320neo można też stosować silniki CFM International, ale ich dostawa rozpoczęła się dopiero w połowie tego roku.

Reklama

Ostatnie komentarze

lysypiotr76 2016-10-28 11:08   
lysypiotr76 - Profil lysypiotr76
Polska dołożyła swój mały ,, kamyczek" do wyników Airbusa :-)
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama