LOT poleci do Kaliningradu po raz trzeci?

Mirosław Pachowicz - Profil Mirosław Pachowicz
20 października 2016 09:15
14 komentarzy
PLL LOT wróci w przyszłym roku na trasę z Warszawy do Kaliningradu, donosi portal kaliningrad.ru. Będzie to trzecie podejście przewoźnika do tego połączenia.
Reklama

Z dziennikarzami rosyjskiego periodyku rozmawiać miała Polina Diegtiarowa - przedstawicielka linii na północno-zachodnią Rosję. Wedle jej słów, LOT miałby wznowić operacje do Obwodu Kaliningradzkiego w kwietniu przyszłego roku. Prócz tego, rozważana była także opcja uruchomienia rejsów do Gdańska. Biuro Prasowe PLL LOT zapytane w tej sprawie przez "Gazetę Wyborczą" nie udzieliło odpowiedzi.

Narodowy przewoźnik obsługiwał już loty ze stołecznego Lotniska Chopina do Obwodu Kaliningradzkiego. Najpierw w okresie od 2002 do 2008 r. i ponownie w latach 2010 - 2012. Warto wspomnieć, że sytuacja pod względem transportu lotniczego dawnego Królewca nie jest zbyt dobra. Z tamtejszego portu lotniczego można dolecieć przede wszystkim do innych rosyjskich miast, w tym w szczególności na różne lotniska Moskwy (Wnukowo - UTAir, Szeremietiewo - Aerofłot, Domodiedowo - S7 Airlines, Red Wings Airlines, Ural Airlines, VIM Airlines) oraz Petersburga (Aerofłot i Ural Airlines). Połączenia międzynarodowe obsługuje Belavia (Mińsk) i Uzbekistan Airways (Taszkent). Do stycznia br. loty do Berlina-Tegel oferował jeszcze airberlin, ale wycofał się z nich - trasa była bowiem nierentowna.


Słaba rentowność połączeń do Kaliningradu była także powodem wcześniejszych zawieszeń przez PLL LOT. Królewiec jest aktualnie pozbawiony dogodnych połączeń na zachód Europy - przez co Warszawa mogłaby stanowić dogodny port przesiadkowy. Z drugiej strony popyt na podróże międzynarodowe rynku rosyjskim wyraźnie zmalał w związku z obecną sytuacją polityczną. Warto także wskazać na dużą konkurencję ze strony przewoźników z Federacji, w szczególności Aerofłotu, który oferuje do Moskwy pięć lotów dziennie i stosuje "zamrożone" ceny biletów na trasy krajowe (na poziomie z 2014 r.).

Z drugiej jednak strony LOT może skorzystać na wyraźnej niszy w tej części rynku (głównie ruch europejski i transatlantycki) oraz zaplanowanymi na 2018 roku rozgrywki Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej, które odbędą się w Kaliningradzie.

Jeszcze inaczej sprawa wygląda z trasą do Gdańska. Odległość między miastami jest relatywnie mała bo w linii prostej wynosi ok 125 km. Jednak dużą część pasażerów gdańskiego lotniska stanowią podróżni właśnie zza wschodniej granicy. Zresztą, do takiej trasy podobno przymierzał się swego czasu Eurolot. W obecnej sytuacji - kiedy tzw. umowa o małym ruchu granicznym nie została wznowiona po Światowych Dniach Młodzieży, połączenie takie może nie przynieść spodziewanych rezultatów i w związku z tym realnie jest mało prawdopodobne. Warto wspomnieć, że dużą konkurencję szczególnie cenową stanowią przewoźnicy drogowi. Presja z ich strony jest na tyle duża, że od kilku lat nie funkcjonuje już chociażby bezpośrednie połączenie kolejowe z Gdyni do Kaliningradu.

fot. Piotr Bożyk
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
aguirre 2016-10-28 01:21   
aguirre - Profil aguirre
To dobry kierunek przesiadkowy dla Rosjan z obwodu. Aerofłot jest drogi i wielu wybierze LOT. Nie będzie to ruch wysokopłatny, ale i rotacja jest krótka i mniej kosztowna.
gość_063b1 2016-10-23 18:19   
gość_063b1 - Profil gość_063b1
gość_0cf6d nie masz pojęcia. Lotnisko w Gdańsku jest bardzo popularne wśród mieszkańców obwodu - świadczą o tym duże ilości samochodów z Kaliningradu na lotniskowych parkingach i tych oficjalnych i tych peryferyjnych. Mały ruch graniczny absolutnie nic do tego nie ma, bo ci którzy wylatują dalej w Europę muszą mieć wizę któregoś z państw Schengen, albo kraju docelowego. Kogoś strasznie ten Gdańsk boli, a to było, jest i będzie lotnisko nr 3 na terenach obecnie należących do Polski. Żadne ujadanie tego nie zmieni.
gość_2d3d8 2016-10-23 15:56   
gość_2d3d8 - Profil gość_2d3d8
Ludzie, którzy wspominają o tzw. małym ruchu przygranicznym popisują się swoją niewiedzą. A moim zdaniem po prostu chcą zaatakować obecny rząd i czynią to tak nieudolnie. Cały ruch bezwizowy obowiązywał w wąskim zakresie. Nie było mowy o jakimś lataniu po Europie!

Zresztą okazuje się, że wstrzymanie tego ruchu być może było argumentem za przywróceniem lotów nad Syberią (Polska prowadziła negocjacje z pozycji "siły"). I niedługo ruch ten może powrócić.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama