System AWOS w Bydgoszczy już działa

Mirosław Pachowicz - Profil Mirosław Pachowicz
18 października 2016 12:01
5 komentarzy
Na bydgoskim lotnisku zakończyło się wdrożenie systemu osłony meteorologicznej AWOS. Dzięki systemowi prowadzenie operacji lotniczych, nawet w trudnych warunkach atmosferycznych, stało się bezpieczniejsze.
Reklama

Automatyczny System Pomiarów Parametrów Meteorologicznych (AWOS) posłuży do bieżącego zbierania i przekazywania pilotom korzystających z bydgoskiego Portu informacji na temat pogody. Zbiera on dane z różnych punktów wokół drogi startowej, takie jak: prędkość i kierunek wiatru, temperatura powietrza i gruntu, widoczność wzdłuż pasa, wilgotność, wysokość podstawy chmur. Informacje te są niezbędne, by zapewnić bezpieczne lądowania lub starty samolotów nawet w trudnych warunkach atmosferycznych.

- Bezpieczeństwo operacji lotniczych, to dzisiaj priorytet dla każdego portu lotniczego. Nowoczesne systemy są kluczowe, aby zapewnić obsługę ruchu lotniczego nawet w niesprzyjających warunkach i minimalizować przypadki przekierowań lotów do innych portów z powodu pogody. Wdrożony w naszym Porcie AWOS będzie to zadanie znacząco wspierać. Jego obecność stanowi też istotne kryterium dla przewoźników, którzy zwracają coraz większą uwagę na tego typu infrastrukturę lotniskową przy wyborze Portów do współpracy - powiedział Tomasz Moraczewski, Prezes Zarządu Portu Lotniczego Bydgoszcz S.A.


Zakres wdrożenia systemu AWOS w bydgoskim Porcie obejmował m.in. budowę niezbędnej infrastruktury energetycznej i teletechnicznej, instalację czujników, serwerów i terminali. Wdrożony system spełnia najwyższe standardy bezpieczeństwa lotniskowego (CAT III).

Za wdrożenie systemy odpowiedzialne było konsorcjum firm Qumak i Skylar, które prowadziło już tego typu projekty na największych portach lotniczych w kraju, m.in. w Katowicach, Krakowie, Wrocławiu, czy Gdańsku. Inwestycja została zrealizowana w porozumieniu z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

fot. Mirosław Pachowicz
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_cd051 2016-10-19 12:51   
gość_cd051 - Profil gość_cd051
W ramach "rozwoju" siatki polaczen od nastepnego mesiaca BPL traci trzy polaczenia liniowe. Moraczewski - dalej tak trzymac, zostaly przeciez jeszcze cztery, no nie.
gość_05ee0 2016-10-19 11:45   
gość_05ee0 - Profil gość_05ee0
Teraz czekamy na lepszy i najnowocześniejszy system nawigacji ILS cat 3c.,który pozwala na automatyczne lądowania nawet w mlecznej mgle.Może to w końcu przekona nowych przewoźników do tego portu.
gość_03550 2016-10-18 21:33   
gość_03550 - Profil gość_03550
no pierwszy idiota widzę już wyskoczył z marudzeniem. Brawo BZG! rozbudować infrastrukturę, powiększać siatkę i do przodu!
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama