×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


System AWOS w Bydgoszczy już działa


Na bydgoskim lotnisku zakończyło się wdrożenie systemu osłony meteorologicznej AWOS. Dzięki systemowi prowadzenie operacji lotniczych, nawet w trudnych warunkach atmosferycznych, stało się bezpieczniejsze.


Automatyczny System Pomiarów Parametrów Meteorologicznych (AWOS) posłuży do bieżącego zbierania i przekazywania pilotom korzystających z bydgoskiego Portu informacji na temat pogody. Zbiera on dane z różnych punktów wokół drogi startowej, takie jak: prędkość i kierunek wiatru, temperatura powietrza i gruntu, widoczność wzdłuż pasa, wilgotność, wysokość podstawy chmur. Informacje te są niezbędne, by zapewnić bezpieczne lądowania lub starty samolotów nawet w trudnych warunkach atmosferycznych. 

- Bezpieczeństwo operacji lotniczych, to dzisiaj priorytet dla każdego portu lotniczego. Nowoczesne systemy są kluczowe, aby zapewnić obsługę ruchu lotniczego nawet w niesprzyjających warunkach i minimalizować przypadki przekierowań lotów do innych portów z powodu pogody. Wdrożony w naszym Porcie AWOS będzie to zadanie znacząco wspierać. Jego obecność stanowi też istotne kryterium dla przewoźników, którzy zwracają coraz większą uwagę na tego typu infrastrukturę lotniskową przy wyborze Portów do współpracy - powiedział Tomasz Moraczewski, Prezes Zarządu Portu Lotniczego Bydgoszcz S.A. 


Zakres wdrożenia systemu AWOS w bydgoskim Porcie obejmował m.in. budowę niezbędnej infrastruktury energetycznej i teletechnicznej, instalację czujników, serwerów i terminali. Wdrożony system spełnia najwyższe standardy bezpieczeństwa lotniskowego (CAT III). 

Za wdrożenie systemy odpowiedzialne było konsorcjum firm Qumak i Skylar, które prowadziło już tego typu projekty na największych portach lotniczych w kraju, m.in. w Katowicach, Krakowie, Wrocławiu, czy Gdańsku. Inwestycja została zrealizowana w porozumieniu z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

fot. Mirosław Pachowicz
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.
gość_6cbeb - Profil
gość_6cbeb
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie