Suwałki będą miały lotnisko?

Tomasz Śniedziewski - Profil Tomasz Śniedziewski
14 października 2016 13:27
21 komentarzy
Władze Suwałk planują budowę lotniska, dzięki któremu poprawi się skomunikowanie miasta z resztą kraju.
Reklama
Suwałki planują budowę lotniska już od dłuższego czasu. Według planów w mieście już jakiś czas temu miał powstać port lotniczy do obsługi ruchu rejsowego. Pomimo, że władze Suwałk przygotowały niezbędną dokumentację, nie udało się zdobyć pieniędzy, dlatego że pojawiły się plany budowy lotniska w Białymstoku i nie było możliwości by dwa obiekty tego samego typu w jednym województwie dostały dofinansowanie.

Port lotniczy w Białymstoku do tej pory nie powstał, dlatego władze Suwałk zdecydowały się realizować swoje plany w ograniczonej skali - powstać ma betonowa droga startowa o długości 1350 metrów wraz z infrastrukturą niezbędną do startów o lądowań samolotów. Plany nie przewidują budynków.

Ta inwestycja umożliwiłaby stworzenie bazy do operacji samolotów zabierających do 50 pasażerów. Planowany budżet wynosi ponad 12 milionów złotych a czas realizacji to maksymalnie dwa lata - informuje Kurier Poranny.

Część terenów pod budowę pasa startowego należała do Skarbu Państwa, stąd też miasto zaproponowało wojewodzie podlaskiemu zamianę działek - Skarb Państwa, reprezentowany przez wojewodę przekazałby miastu działkę niezbędną do budowy drogi startowej, w zamian miasto oddałoby działkę o tej samej powierzchni położoną w innym miejscu. Umowa zamiany niosłaby za sobą konieczność zapłacenia przez miasto dwu milionów złotych podatku, na co miasto nie chciało się zgodzić.

Ostatecznie miasto i wojewoda podlaski, Bohdan Paszkowski, porozumieli się co do dokonania wzajemnych darowizn działek - taka umowa nie podlega opodatkowaniu. Procedury administracyjne związane z realizacją tego porozumienia są już na ukończeniu, co oznacza że budowa ruszy lada moment.

- Całą dokumentację techniczną mamy gotową. Jeżeli miasto stanie się właścicielem niezbędnych gruntów, niemal od razu możemy występować o pozwolenie na budowę i ogłaszać przetarg na jej wykonanie. - mówi Kamil Sznel z biura prezydenta Suwałk.

Suwałki wiążą z nowym lotniskiem duże nadzieje na rozwój. Jak tłumaczą władze miasta problemem Suwałk jest oddalenie od centrum kraju, połączone z brakiem dobrych dróg oraz porządnej kolei. Z tego powodu w przeszłości nie doszło do kilku dużych inwestycji.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_0bd6c 2016-11-21 21:01   
gość_0bd6c - Profil gość_0bd6c

Suwałki rozwijają się gospodarczo i SSSE (Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna) rozwija się bardzo dobrze, Białystok dawno znikną za górką jeśli chodzi o przemysł w województwie. Lotnisko wbrew pozorom to nie jest lotnisko dla zwykłych zjadaczy chleba ale głownie dla firm a później dla Kowalskiego. Suwalskie firmy zadeklarowały chęć utrzymania lotniska. Zapytania o inwestycje w Suwałkach nowych przedsiębiorstw to dwa pytania 1) DROGA 2) LOTNISKO i na marginesie dzięki temu Suwałki nie mają bezrobocia ba nie ma rąk do pracy. Białystok i białostoczanie zachłyśnięci stolicą województwa myślą że się im coś należy a tu FIGA z MAKIEM :) Sprawdźcie inwestycje w Suwałkach zasoby mineralne jakie mają być w przyszłości wydobywane i wbrew pozorom świetne położenie na styku trzech Państw daje super perspektywy.
Województwo podlaskie (ap ropo nazwa bardzo nietrafna i brzydka województwa) to nie tylko Białystok ale również inne miasta.
Suwałki GÓRĄ
Suwalczanin - Michał
gość_23035 2016-10-21 10:28   
gość_23035 - Profil gość_23035
Suwałki lotnisko ma większy sens niż w Radomiu to fakt.Może dla general aviation plus biznesu tylko ile tam biznesu.
gość_4e468 2016-10-18 10:59   
gość_4e468 - Profil gość_4e468
To ciekawe - lotnisko bez budynków??? Kto to pisał. A może prrzyjanjmiej jakies ogrodzenie dadzą?
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy