×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Lufthansa może wypaść z indeksu DAX


Akcje niemieckiej Lufthansy, których wycena sięga obecnie czteroletniego minimum, mogą zostać wykluczone z indeksu 30 największych przedsiębiorstw na giełdzie we Frankfurcie, DAX.


Na słabe notowania Lufthansy na giełdzie złożyły się toczące się walka z przewoźnikami niskokosztowymi, związkami zawodowymi oraz niepewny rating inwestycyjny. 

Lufthansa to w tej chwili 40. co do kapitalizacji spółka na giełdzie we Frankfurcie. Oznacza to spadek z 35 miejsca w kwietniu. Firmy, które spadną poniżej 45. miejsca, są automatycznie wykluczane z indeksu DAX podczas okresowych przeglądów - następny odbędzie się 5 grudnia. Pozycja Lufthansy na tym indeksie może być zatem poważnie zagrożona.

Akcje przewoźnika straciły w tym roku na wartości 34 proc., a obecna kapitalizacja rynkowa spółki wynosi 4,5 mld euro. Najcenniejsza na niemieckiej giełdzie spółka SAP ma kapitalizację na poziomie niemal 100 mld euro, podczas gdy najwyżej notowana spółka branży lotniczej, Ryanair - 14,9 mld euro (Ryanair jest notowany równolegle we Frankfurcie, Londynie i Nowym Jorku). W ubiegłym miesiącu cena akcji Lufthansy spadła poniżej 10 euro, po raz pierwszy od września 2012 r. 

Rating Lufthansy jest zagrożony spadkiem do poziomu śmieciowego, po tym gdy w poprzednim miesiącu agencja S&P obniżyła perspektywę do negatywnej, uznając że firma nie będzie w stanie zapobiec deficytowi spowodowanemu koniecznością wypłat wysokich emerytur. 

Wartość giełdowa Lufthansy jest najniższa spośród wszystkich spółek notowanych na DAX. Do tej pory firma utrzymała się na liście dzięki wysokim obrotom giełdowym, które plasują spółkę na 20. miejscu. Jednakże spadek poniżej 45. miejsca pod względem wartości giełdowej oznacza automatyczne wykreślenie z listy DAX, niezależnie od wysokości obrotów. 

Akcje Lufthansy otrzymały rekomendację "sprzedawaj" od 17 spośród 29 analityków obserwowanych przez Bloomberga, co jest najgorszym wynikiem spośród głównych przewoźników lotniczych w Europie oraz Ameryce. 

Lufthansa była notowana na liście DAX, odkąd lista ta została stworzona w 1988 r.


Reklama


Booking.com
gość_24030 - Profil
gość_24030
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie