Lufthansa może wypaść z indeksu DAX

Tomasz Śniedziewski - Profil Tomasz Śniedziewski
06 października 2016 15:23
1 komentarz
Akcje niemieckiej Lufthansy, których wycena sięga obecnie czteroletniego minimum, mogą zostać wykluczone z indeksu 30 największych przedsiębiorstw na giełdzie we Frankfurcie, DAX.
Reklama

Na słabe notowania Lufthansy na giełdzie złożyły się toczące się walka z przewoźnikami niskokosztowymi, związkami zawodowymi oraz niepewny rating inwestycyjny.

Lufthansa to w tej chwili 40. co do kapitalizacji spółka na giełdzie we Frankfurcie. Oznacza to spadek z 35 miejsca w kwietniu. Firmy, które spadną poniżej 45. miejsca, są automatycznie wykluczane z indeksu DAX podczas okresowych przeglądów - następny odbędzie się 5 grudnia. Pozycja Lufthansy na tym indeksie może być zatem poważnie zagrożona.

Akcje przewoźnika straciły w tym roku na wartości 34 proc., a obecna kapitalizacja rynkowa spółki wynosi 4,5 mld euro. Najcenniejsza na niemieckiej giełdzie spółka SAP ma kapitalizację na poziomie niemal 100 mld euro, podczas gdy najwyżej notowana spółka branży lotniczej, Ryanair - 14,9 mld euro (Ryanair jest notowany równolegle we Frankfurcie, Londynie i Nowym Jorku). W ubiegłym miesiącu cena akcji Lufthansy spadła poniżej 10 euro, po raz pierwszy od września 2012 r.

Rating Lufthansy jest zagrożony spadkiem do poziomu śmieciowego, po tym gdy w poprzednim miesiącu agencja S&P obniżyła perspektywę do negatywnej, uznając że firma nie będzie w stanie zapobiec deficytowi spowodowanemu koniecznością wypłat wysokich emerytur.

Wartość giełdowa Lufthansy jest najniższa spośród wszystkich spółek notowanych na DAX. Do tej pory firma utrzymała się na liście dzięki wysokim obrotom giełdowym, które plasują spółkę na 20. miejscu. Jednakże spadek poniżej 45. miejsca pod względem wartości giełdowej oznacza automatyczne wykreślenie z listy DAX, niezależnie od wysokości obrotów.

Akcje Lufthansy otrzymały rekomendację "sprzedawaj" od 17 spośród 29 analityków obserwowanych przez Bloomberga, co jest najgorszym wynikiem spośród głównych przewoźników lotniczych w Europie oraz Ameryce.

Lufthansa była notowana na liście DAX, odkąd lista ta została stworzona w 1988 r.
Reklama

Ostatnie komentarze

greg0303 2016-10-08 17:31   
greg0303 - Profil greg0303
Pierwszy egzemplarz A350-900 w barwach Lufthansy po malowaniu w Tuluzie:
zobacz link

W styczniu 2017 roku niemiecki przewoźnik planuje uruchomienie pierwszych połączeń A350 z Monachium do Bostonu i Delhi.
 - Profil
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama