COMAC dostarczył drugi samolot ARJ21

Tomasz Śniedziewski - Profil Tomasz Śniedziewski
05 października 2016 10:15
Chiński producent COMAC dostarczył drugą maszynę typu ARJ21. Odbiorcą są linie lotniczeChengdu Airlines. Przekazanie drugiej maszyny nastąpiło ponad 10 miesięcy po przekazaniu pierwszego egzemplarza.
Reklama

Najnowsza maszyna COMAC zabierze na pokład 78 pasażerów w dwóch klasach podróży - poprzedni samolot ARJ21 przekazany Chengdu Airlines wyposażony był jedynie w fotele klasy ekonomicznej. Podobnie jak pierwsza maszyna w barwach Chengdu Airlines, najnowszy samolot o rejestracji B-3322 będzie obsługiwał trasę z Chengdu do Szanghaju.

Od kiedy ARJ21 wszedł do służby 28 czerwca tego roku, obsłużył 70 lotów ze średnim współczynnikiem zapełnienia na poziomie 90 proc. W tej chwili linie lotnicze mają ośmiu pilotów przeszkolonych do latania tym typem samolotu.

Pomimo niewielkiej liczby lotów, pierwszy samolot typu ARJ21 przechodzi już kontrole techniczne poziomu C, zarezerwowane dla bardziej wyeksploatowanych maszyn.

Comac informuje, że pracuje nad uzyskaniem certyfikatu produkcji samolotu, co umożliwiłoby automatyzację produkcji i rozpoczęcie produkcji na masową skalę w przyszłym roku. W tej chwili producent informuje, że wykorzystuje doświadczenia zdobyte w służbie komercyjnej w Chengdu Airlines do poprawy ARJ21. Sprawy, które zdaniem Chengdu Airlines wymagają poprawy to wyciszenia hałasu w kabinie, uproszczenie systemów ostrzegania, zainstalowanie systemu komunikacji personelu pokładowego, rozwiązanie kwestii uszczelnienia ciśnieniowego drzwi oraz umożliwienie wykonywania operacji także podczas deszczu.

Jak informuje FlightGlobal, chiński organ kontrolny Civil Aviation Administration of China przedstawił listę siedmiu lub ośmiu poprawek koniecznych do tego by samolot otrzymał certyfikat produkcji. W tej chwili nie sprzedaje się biletów na miejsca w ostatnich dwóch rzędach samolotu ze względu na panujący tam ogromny hałas (samolot ma dwa silniki umieszczone na kadłubie z tyłu maszyny), a ARJ21 lata tylko podczas dobrej pogody.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama