×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Kolej do Modlina na nowo i później


PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły przetarg na wykonanie dokumentacji przedprojektowej dla odcinka linii kolejowej od stacji Modlin do lotniska Warszawa-Modlin i stacji kolejowej na lotnisku. To oznacza, że inwestycja zostanie zrealizowana później.Zadanie obejmuje przygotowanie dokumentacji przedprojektowej dla ok. 6-kilometrowego odcinka torów od stacji Modlin do lotniska, budowę samej stacji na lotnisku, rozbudowę stacji Modlin (powstanie nowy peron), budowę wiaduktu w ciągu drogi krajowej 62, a także odpowiednich przejazdów kolejowych i instalacji zarządzania ruchem. 

Wykonawca zostanie wybrany na podstawie ceny (90 proc. kryterium wyboru) i terminu wykonania dokumentacji. Oferty można składać do 18 października. 

Przetarg ma związek z wątpliwościami co do przyszłej roli Modlina. Jeśli na bazie tego lotniska budowany byłby Centralny Port Lotniczy, potrzebne będzie połączenie kolejowe o lepszych parametrach i przepustowości niż do tej pory planowano. Projekt można zrealizować względnie prosto, rozbudowując istniejącą linię i budując stację naziemną. Jednak rozważana jest też budowa stacji pod terminalem, a docelowo wydłużenie linii w kierunku Płocka, aby stacja na lotnisku w Modlinie była przelotowa. 


Na początku roku władze lotniska wyrażały nadzieję, że inwestycja zostanie zrealizowana do 2018 r. albo nawet wcześniej. Została ona wpisana do Krajowego Programu Kolejowego, a rząd zarezerwował na jej cel 191 mln zł. Teraz jednak wydaje się, że linia kolejowa do Modlina powstanie dużo później, a wartość projektu może wzrosnąć. 

Jak informuje portal Rynek Infrastruktury, według obecnych linia kolejowa do lotniska Modlin ma zostać otwarta dopiero w połowie 2023 r. W przypadku budowy stacji podziemnej, koszt mógłby wzrosnąć do nawet 250 mln zł. 

Brak połączenia kolejowego to jeden z największych mankamentów lotniska w Modlinie. Uniemożliwia to rozwój portu w roli hubu dla linii tradycyjnych, bo dojazd komunikacją zbiorową ma ograniczoną przepustowość i komfort. 

grafika Dominik Sipinskigość_e108a - Profil
gość_e108a
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie