Kolej do Modlina na nowo i później

3 października 2016 18:17
3 komentarze
PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły przetarg na wykonanie dokumentacji przedprojektowej dla odcinka linii kolejowej od stacji Modlin do lotniska Warszawa-Modlin i stacji kolejowej na lotnisku. To oznacza, że inwestycja zostanie zrealizowana później.
Reklama
Zadanie obejmuje przygotowanie dokumentacji przedprojektowej dla ok. 6-kilometrowego odcinka torów od stacji Modlin do lotniska, budowę samej stacji na lotnisku, rozbudowę stacji Modlin (powstanie nowy peron), budowę wiaduktu w ciągu drogi krajowej 62, a także odpowiednich przejazdów kolejowych i instalacji zarządzania ruchem.

Wykonawca zostanie wybrany na podstawie ceny (90 proc. kryterium wyboru) i terminu wykonania dokumentacji. Oferty można składać do 18 października.

Przetarg ma związek z wątpliwościami co do przyszłej roli Modlina. Jeśli na bazie tego lotniska budowany byłby Centralny Port Lotniczy, potrzebne będzie połączenie kolejowe o lepszych parametrach i przepustowości niż do tej pory planowano. Projekt można zrealizować względnie prosto, rozbudowując istniejącą linię i budując stację naziemną. Jednak rozważana jest też budowa stacji pod terminalem, a docelowo wydłużenie linii w kierunku Płocka, aby stacja na lotnisku w Modlinie była przelotowa.


Na początku roku władze lotniska wyrażały nadzieję, że inwestycja zostanie zrealizowana do 2018 r. albo nawet wcześniej. Została ona wpisana do Krajowego Programu Kolejowego, a rząd zarezerwował na jej cel 191 mln zł. Teraz jednak wydaje się, że linia kolejowa do Modlina powstanie dużo później, a wartość projektu może wzrosnąć.

Jak informuje portal Rynek Infrastruktury, według obecnych linia kolejowa do lotniska Modlin ma zostać otwarta dopiero w połowie 2023 r. W przypadku budowy stacji podziemnej, koszt mógłby wzrosnąć do nawet 250 mln zł.

Brak połączenia kolejowego to jeden z największych mankamentów lotniska w Modlinie. Uniemożliwia to rozwój portu w roli hubu dla linii tradycyjnych, bo dojazd komunikacją zbiorową ma ograniczoną przepustowość i komfort.

grafika Dominik Sipinski

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
kidloco 2016-10-05 11:39   
kidloco - Profil kidloco
Czyli zamiast zbudować "wróbla w garści", czekamy na "kanarka na dachu". Szkoda, dojazd pociągiem bezpośrednio do lotniska byłby dużą wygodą.
banan86 2016-10-04 14:25   
banan86 - Profil banan86
Żeby można byłoby mówić chociaż o mimimum komfortu to WMI musiałoby przestać wyrzucać pasażerów za gate'a i kazać im na dworze czekać na wejście do samolotu. Zacznijmy od rzeczy prostych, potem zajmijmy się upgradowaniem linii kolejowej
gość_46d25 2016-10-04 09:45   
gość_46d25 - Profil gość_46d25
To było wiadome, ze warszawiacy nie "skrzywdza sie" budujac port w centralnym punkcie wypadajacym z rozkladu gestosci zaludnienia Polski. Oni go wybuduja w centrum czyli w warszawie, nawet jesliby to miasto lezalo w suwalkach.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy