Podsumowanie sierpnia w europejskich liniach

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
28 września 2016 15:18
3 komentarze
Ryanair, Lufthansa Group i IAG - liderzy europejskiego nieba nie zmieniają się. Przewaga irlandzkiej linii rośnie, a do czołówki zbliża się powoli czwarty w rankingu easyJet. Do pierwszej dziesiątki dobija się Wizz Air.
Reklama
Ryanair, który w sierpniu przewiózł 11,5 mln pasażerów, jest już zdecydowanie największą linią lotniczą w Europie. Przewoźnik zanotował 11-proc. wzrost i ma rekordowe, przekraczające 95 proc. wypełnienie samolotów.

Wzrost Ryanaira napędzały przede wszystkim nowe trasy. Przewoźnik uruchomił w porównaniu do sierpnia 2015 r. loty m.in. z Amsterdamu do Dublina i z Belfastu do Londynu-Gatwick (po 124 rejsy miesięcznie w każdym kierunku), z Brukseli do Berlina-Schonefeld (93 rejsy), z Berlina-Schonefeld do Rzymu-Ciampino i Barcelony oraz z Mediolanu-Malpensy do Londynu-Stansted (po 62).


Lufthansa Group, czyli linie Lufthansa, Austrian Airlines, Swiss, Eurowings i Germanwings, zanotowała w sierpniu niewielką stratę o 1,3 proc. do 10,71 mln pasażerów. Pozwoliło to zachować koncernowi drugie miejsce w Europie, choć jego przewaga nad szybko rosnącą grupą International Airlines Group jest coraz mniejsza. Brytyjsko-hiszpańsko-irlandzki koncern w sierpniu przewiózł 10,57 mln pasażerów, czyli o 3,1 proc. więcej niż rok temu.

Wskaźniki wypełnienia samolotów Lufthansa Group i IAG dobrze pokazują różnicę między liniami tradycyjnymi i low-costowi. W samolotach Lufthansy i należących do niej linii średnio zajętych było 80,8 proc. miejsc, a w IAG - 77,6 proc.

Na czwartym miejscu umacnia się easyJet. Brytyjski przewoźnik po wzroście o 6,4 proc. przewiózł 7,51 mln pasażerów. Wzrost wynika głównie z dobrego wypełnienia samolotów (średnio 94,7 proc. - to drugi wynik w Europie) oraz licznych nowych tras. easyJet w sierpniu 2016 r. w porównaniu z rokiem wcześniej poszerzył ofertę m.in. o trasy z Paryża-CDG do Mediolanu-Linate i Manchesteru. easyJet zanotował dobry wzrost mimo likwidacji popularnych tras z Rzymu-Fiumicino do Pragi, Mediolanu-Linate i Monachium.

easyJet pozostawia w tyle koncern Air France-KLM, który w sierpniu zanotował spadek liczby pasażerów o 1,8 proc. do 7,2 mln.

Wysoki wzrost w czołowej dziesiątce zanotowały jeszcze Norwegian (o 12 proc. do 2,87 mln pasażerów) i koncern Aerofłot (o 6,4 proc. 4,54 mln). Spadki kontynuuje airberlin - w sierpniu linia przewiozła o 5,6 proc. pasażerów mniej.

Tuż za pierwszą dziesiątką plasują się dwie linie niskokosztowe: turecki Pegasus (wzrost o 0,7 proc. do 2,4 mln pasażerów) i Wizz Air. Węgierska linia zanotowała najwyższy wśród dużych europejskich linii wzrost - aż o 16,6 proc. do 2,32 mln podróżnych. Przy takim tempie wzrostu Wizz Air może wkrótce przebojem wedrzeć się do pierwszej dziesiątki przewoźników na kontynencie.

grafika Dominik Sipinski

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
lysypiotr76 2016-09-28 17:34   
lysypiotr76 - Profil lysypiotr76
Sierpień to jeszcze wygląda dla niektórych linii . TK po zapowiedziach wielu połączeń i redukcji wielu kolejnych za jakiś czas spadnie . Podobnie Air Berlin . W październiku grupa LH ( dokładnie Eurowings ) przejmie ok. 40 samolotów z załogami a AB dodatkowo zwolni ok. 1000 osób.
cani 2016-09-28 16:31   
cani - Profil cani
Ryanair to jest potęga!
Ryanair najlepszy jest!
Rajanka trzeba szanować!
Rajanek po prostu the best!

Podczas ostatniej konfy i wykładu odnośnie mediów społecznościowych w kontekście marketingu, będąc w Londynie, odniosłem się do MOL'a i Ryanair'a właśnie, czego kwintesensją był fakt, że każdy w europie nienawidzi Ryanair'a, każdy zlewa słowa wypowiadane przez MOL'a, a każdy Ryanair'em lata. Można rzecz, że w pewnym stopniu jest to samonapędzająca się machina.
teemu 2016-09-28 15:34   
teemu - Profil teemu
kto jest na 10. miejscu? Z tekstu ani z wykresów nie da się tego wywnioskować.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

N