Podsumowanie sierpnia w europejskich liniach
Ryanair, Lufthansa Group i IAG - liderzy europejskiego nieba nie zmieniają się. Przewaga irlandzkiej linii rośnie, a do czołówki zbliża się powoli czwarty w rankingu easyJet. Do pierwszej dziesiątki dobija się Wizz Air.
Reklama
Ryanair, który w sierpniu przewiózł 11,5 mln pasażerów, jest już zdecydowanie największą linią lotniczą w Europie. Przewoźnik zanotował 11-proc. wzrost i ma rekordowe, przekraczające 95 proc. wypełnienie samolotów.
Wzrost Ryanaira napędzały przede wszystkim nowe trasy. Przewoźnik uruchomił w porównaniu do sierpnia 2015 r. loty m.in. z Amsterdamu do Dublina i z Belfastu do Londynu-Gatwick (po 124 rejsy miesięcznie w każdym kierunku), z Brukseli do Berlina-Schonefeld (93 rejsy), z Berlina-Schonefeld do Rzymu-Ciampino i Barcelony oraz z Mediolanu-Malpensy do Londynu-Stansted (po 62).
Lufthansa Group, czyli linie Lufthansa, Austrian Airlines, Swiss, Eurowings i Germanwings, zanotowała w sierpniu niewielką stratę o 1,3 proc. do 10,71 mln pasażerów. Pozwoliło to zachować koncernowi drugie miejsce w Europie, choć jego przewaga nad szybko rosnącą grupą International Airlines Group jest coraz mniejsza. Brytyjsko-hiszpańsko-irlandzki koncern w sierpniu przewiózł 10,57 mln pasażerów, czyli o 3,1 proc. więcej niż rok temu.
Wskaźniki wypełnienia samolotów Lufthansa Group i IAG dobrze pokazują różnicę między liniami tradycyjnymi i low-costowi. W samolotach Lufthansy i należących do niej linii średnio zajętych było 80,8 proc. miejsc, a w IAG - 77,6 proc.
Na czwartym miejscu umacnia się easyJet. Brytyjski przewoźnik po wzroście o 6,4 proc. przewiózł 7,51 mln pasażerów. Wzrost wynika głównie z dobrego wypełnienia samolotów (średnio 94,7 proc. - to drugi wynik w Europie) oraz licznych nowych tras. easyJet w sierpniu 2016 r. w porównaniu z rokiem wcześniej poszerzył ofertę m.in. o trasy z Paryża-CDG do Mediolanu-Linate i Manchesteru. easyJet zanotował dobry wzrost mimo likwidacji popularnych tras z Rzymu-Fiumicino do Pragi, Mediolanu-Linate i Monachium.
easyJet pozostawia w tyle koncern Air France-KLM, który w sierpniu zanotował spadek liczby pasażerów o 1,8 proc. do 7,2 mln.
Wysoki wzrost w czołowej dziesiątce zanotowały jeszcze Norwegian (o 12 proc. do 2,87 mln pasażerów) i koncern Aerofłot (o 6,4 proc. 4,54 mln). Spadki kontynuuje airberlin - w sierpniu linia przewiozła o 5,6 proc. pasażerów mniej.
Tuż za pierwszą dziesiątką plasują się dwie linie niskokosztowe: turecki Pegasus (wzrost o 0,7 proc. do 2,4 mln pasażerów) i Wizz Air. Węgierska linia zanotowała najwyższy wśród dużych europejskich linii wzrost - aż o 16,6 proc. do 2,32 mln podróżnych. Przy takim tempie wzrostu Wizz Air może wkrótce przebojem wedrzeć się do pierwszej dziesiątki przewoźników na kontynencie.
grafika Dominik Sipinski