Hawaiian Airlines rozważają loty do Europy

Tomasz Śniedziewski - Profil Tomasz Śniedziewski
27 września 2016 10:11
5 komentarzy

Hawajski przewoźnik liczy, że zamówione Airbusy A330neo umożliwią inaugurację bezpośrednich lotów do Londynu oraz poważnie zastanawia się nad kupnem airbusów A380, które mogłyby obsługiwać najpopularniejsze trasy przewoźnika.

Reklama

Hawaiian Airlines chcą latać do Londynu, ale nie jest pewne, czy takie loty będą technicznie możliwe. Przewoźnik w 2014 r. zamienił zamówienie airbusów A350-800 na dysponujące mniejszym zasięgiem airbusy A330neo.

- Zdecydowanie mamy nadzieję, że odpowiedź będzie brzmiała “tak”, ale nie mamy na ten temat wszystkich informacji, których potrzebujemy. Wszystko będzie zależało od ostatecznej konfiguracji siedzeń i co się z tym wiąże wagi samolotów oraz dokładnych parametrów i statystyk, które będziemy mogli poznać po tym gdy samolot będzie już wyprodukowany - wyjaśnił prezes Hawaiian Airlines, Mark Dunkerley, w rozmowie z Bloomberg.

Innymi nowymi kierunkami, które mogłyby być obsługiwane po odbiorze sześciu airbusów A330neo, których dostawy przewidziane są na lata 2019 - 2021, byłyby wschodnie wybrzeże USA, Kanada oraz nowe miasta w Chinach, poza obecnie obsługiwanym Pekinem.

Dunkerley ujawnił także, że Hawaiian poważnie rozpatruje zakup samolotów airbus A380, które mogłyby obsłużyć najpopularniejsze trasy przewoźnika z Honolulu do Los Angeles, gdzie obecnie linie latają sześć razy dziennie, Tokio, gdzie latają trzy razy dziennie i Las Vegas, gdzie latają dwa razy dziennie.

Gdyby doszło do zakupu, to Hawaiian Airlines byłyby pierwszym przewoźnikiem z USA, który byłby klientem programu A380. Byłaby to też dobra wiadomość dla Airbusa, który zmaga się z kryzysem wizerunkowym Sperjumbo, po tym gdy Malaysian Airlines ogłosiły, że chcą sprzedać sześć airbusów A380 ze swojej floty, a Singapore Airlines, które są pierwszym klientem programu, ogłosiły że nie przedłużą dziesięcioletniej umowy leasingu tych maszyn.

Hawaiian Airlines mogłyby liczyć na korzystne ceny zakupy tych maszyn, zarówno nowych, jak i dostępnych na rynku wtórnym. Nieoficjalnie mówi się, że Airbus jest skłonny udzielać aż 55-proc. zniżki na nowe Superjumbo w stosunku do ceny katalogowej.

Zaoferowanie mniejszej liczby rejsów obsługiwanych airbusem A380 zamiast większej liczby rejsów mniejszych samolotów niekorzystnie wpłynęłoby na yield. Obecnie Hawaiian zwiększają liczbę lotów przy zmniejszaniu oferowania podczas każdego z lotów. Już w przyszłym roku we flocie przewoźnika pojawią się pierwsze z 16 airbusów A321neo, które zastąpią trzy boeingi 767 na trasach na zachodnie wybrzeże USA i umożliwią skierowanie airbusów A330 obsługujących teraz te trasy na nowe kierunki w Azji.

Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
lmajchrowski 2016-09-28 02:00   
lmajchrowski - Profil lmajchrowski
A ja ze Radom sie stara a bezposrednie loty. Powiew egzotyki w siatce polaczen
gość_af1d2 2016-09-27 20:50   
gość_af1d2 - Profil gość_af1d2
Co ciekawe, pare dni temu byla mowa, ze nalezace do Swissa linie Edelweiss, skadinad bardzo sympatyczne, planuja loty bezposredie z Zurychu do Honolulu...
gość_5a24b 2016-09-27 18:48   
gość_5a24b - Profil gość_5a24b
Fantastyka Hawajskich linii.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama