×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Katowice przyjmą samoloty przy gorszej pogodzie


System lądowania ILS wyższej kategorii i nowa droga startowa z lepszym oświetleniem umożliwią lądowania w Katowicach przy gorszych niż minimalne dotąd warunkach pogodowych. Lotnisko wprowadziło nowe procedury w warunkach ograniczonej widzialności (LVP).- Z perspektywy pasażerów wprowadzenie nowych procedur oznacza, że w sezonie jesienno-zimowym niezwykle rzadko będą zdarzały się sytuacje, w których samoloty będą przekierowywane na inne lotniska w związku z ograniczoną widzialnością w Pyrzowicach. Z kolei liniom lotniczym nowe procedury dają jeszcze większą pewność, że pogoda nie będzie przyczyną nieregularności, a przecież każdy przekierowany rejs to dodatkowe koszty oraz problemy z utrzymaniem punktualności kolejnych lotów - tłumaczy w rozmowie z PAP prezes zarządzającego lotniskiem Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego Artur Tomasik.

Od 15 września lądowania w Pyrzowicach oparte o system ILS kategorii II możliwe są przy widzialności wzdłuż drogi startowej nie mniejszej niż 300 m i pułapie chmur nie niższym niż 30 m. Wcześniej takie lądowania były możliwe gdy widzialność wzdłuż drogi startowej była nie mniejsza niż 550 m, a pułap chmur był nie niżej niż 60 m. Nowa inwestycja prowadzona przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej doprowadziła zatem do niemal dwukrotnego obniżenia minimów do lądowania.

Przy starcie w nowej procedurze LVTO (Low Visibility Take Off) wymagana widoczność wynosi 125 m, podczas gdy wcześniej wymagana była widoczność 350 metrów. Jest to szczególnie ważne dla lotniska, gdyż pierwsze poranne starty odbywają się ok. godz. 6:00. Jesienią o tej godzinie często występują mgły.

Nowe procedury zostały przygotowane przez Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze i Polską Agencję Żeglugi Powietrznej oraz zatwierdzone przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Ich wprowadzenie było możliwe dzięki inwestycjom katowickiego lotniska w drogę startową oraz inwestycjom PAŻP w nowy ILS. Nowa droga startowa dysponuje lepszym systemem oświetlenia nawigacyjnego. Stara, zamknięta w maju 2015 r. droga wyposażona była w ok. 300 świateł nawigacyjnych. Nowa ma ich prawie 1,1 tys. Wprowadzono także system zasilania awaryjnego świateł nawigacyjnych, który umożliwia ciągłość działania nawet w przypadku przełączania pomiędzy zasilaniem podstawowym a rezerwowym, co jest jednym z wymogów funkcjonowania systemu ILS CAT II. 
gość_f92fe - Profil
gość_f92fe
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie