Katowice przyjmą samoloty przy gorszej pogodzie

21 września 2016 09:06
7 komentarzy
System lądowania ILS wyższej kategorii i nowa droga startowa z lepszym oświetleniem umożliwią lądowania w Katowicach przy gorszych niż minimalne dotąd warunkach pogodowych. Lotnisko wprowadziło nowe procedury w warunkach ograniczonej widzialności (LVP).
- Z perspektywy pasażerów wprowadzenie nowych procedur oznacza, że w sezonie jesienno-zimowym niezwykle rzadko będą zdarzały się sytuacje, w których samoloty będą przekierowywane na inne lotniska w związku z ograniczoną widzialnością w Pyrzowicach. Z kolei liniom lotniczym nowe procedury dają jeszcze większą pewność, że pogoda nie będzie przyczyną nieregularności, a przecież każdy przekierowany rejs to dodatkowe koszty oraz problemy z utrzymaniem punktualności kolejnych lotów - tłumaczy w rozmowie z PAP prezes zarządzającego lotniskiem Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego Artur Tomasik.

Od 15 września lądowania w Pyrzowicach oparte o system ILS kategorii II możliwe są przy widzialności wzdłuż drogi startowej nie mniejszej niż 300 m i pułapie chmur nie niższym niż 30 m. Wcześniej takie lądowania były możliwe gdy widzialność wzdłuż drogi startowej była nie mniejsza niż 550 m, a pułap chmur był nie niżej niż 60 m. Nowa inwestycja prowadzona przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej doprowadziła zatem do niemal dwukrotnego obniżenia minimów do lądowania.

Przy starcie w nowej procedurze LVTO (Low Visibility Take Off) wymagana widoczność wynosi 125 m, podczas gdy wcześniej wymagana była widoczność 350 metrów. Jest to szczególnie ważne dla lotniska, gdyż pierwsze poranne starty odbywają się ok. godz. 6:00. Jesienią o tej godzinie często występują mgły.

Nowe procedury zostały przygotowane przez Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze i Polską Agencję Żeglugi Powietrznej oraz zatwierdzone przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Ich wprowadzenie było możliwe dzięki inwestycjom katowickiego lotniska w drogę startową oraz inwestycjom PAŻP w nowy ILS. Nowa droga startowa dysponuje lepszym systemem oświetlenia nawigacyjnego. Stara, zamknięta w maju 2015 r. droga wyposażona była w ok. 300 świateł nawigacyjnych. Nowa ma ich prawie 1,1 tys. Wprowadzono także system zasilania awaryjnego świateł nawigacyjnych, który umożliwia ciągłość działania nawet w przypadku przełączania pomiędzy zasilaniem podstawowym a rezerwowym, co jest jednym z wymogów funkcjonowania systemu ILS CAT II.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_824b8 2016-09-26 11:02   
gość_824b8 - Profil gość_824b8
W ostatnich dniach samoloty z Krakowa tez z niego korzystają.
gość_6e205 2016-09-22 20:09   
gość_6e205 - Profil gość_6e205
do gość_23200 ! Bardzo mądre rozumowanie ! Też tak sądzę, że porty powinny się dogadać a jak na razie to szybka kolej pomiędzy tymi portami była by strzałem w 10 ale komu na tym zależy ?
Kelo 2016-09-21 22:11   
Kelo - Profil Kelo
Pytanie czemu przy budowie nie zamontowano oświetlenia pod ils na obu kierunkach... Rozumiem, że dawno dawno temu montowano w portach regionalnych tylko na jednym kierunku, bo i tak nic nie latało to oszczędnie ale dzisiaj ?
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy