Mniej zgubionych bagaży dzięki falom radiowym

Tomasz Śniedziewski - Profil Tomasz Śniedziewski
21 września 2016 07:38
Dzięki radiowej technologii RFID już wkrótce bagaż rejestrowany będzie odprawiany szybciej, a liczba zagubionych toreb może zmaleć. To efekt tego, że technologia ta w ciągu dziesięciu lat potaniała trzykrotnie. 
Reklama

Technologia etykiet radiowych RFID wykorzystuje fale radiowe do automatycznej identyfikacji bagażu. Przez wiele lat postrzegana była jako technologia, która może usprawnić transport bagaży. Tradycyjne zawieszki bagażowe opierają się o kody kreskowe, które muszą być skanowane w celu odczytania celu podróży.

Etykiety RFID pozwalają na identyfikację bagażu drogą radiową. Umożliwia to także łatwiejsze znalezienie walizki w przypadku zagubienia czy w razie konieczności wyładowania walizki z luku bagażowego samolotu, kiedy pasażer nie pojawi się na pokładzie.

Pomimo tych zalet, do tej pory technologia nie znalazła szerokiego zastosowania w branży ze względu na jej wysoki koszt. W tej chwili stosowana jest w portach lotniczych w Hongkongu oraz Las Vegas. W tym roku technologię zaczęły stosować linie lotnicze Delta oraz Qantas.

Już niedługo stosowanie RFID może stać się bardziej powszechne ze względu na coraz niższe ceny etykiet radiowych. Dziesięć temu port lotniczy w Las Vegas płacił za jedną etykietę RFID 22 centy, podczas gdy teraz to 12 centów. Tradycyjna zawieszka bagażowa kosztuje około 3 centów.

Firma Longest Chance zajmująca się technologią etykiet radiowych wspólnie z IATA przygotowały system Hand-to-Hand RFID Baggage Tracking System (HHRBTS). Jego skuteczność to 99,99 proc. System ten uzyskał rekomendację IATA do zastosowania w branży lotniczej.

W czerwcu 2018 r. wejdzie w życie rezolucja 753 organizacji IATA, która nakazuje liniom lotniczym śledzenie bagażu przez całą drogę od nadania do odbioru. To właśnie technologia RFID może zagwarantować najlepsze stosowanie się do postanowień tej rezolucji.

fot: Longest Chance
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama