Internet w samolotach w Amerykach przyspieszy

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
14 września 2016 07:34
Thales i firma zarządzająca satelitami kosmicznymi SES wystrzelą satelitę, którego główną rolą będzie zapewnienie szybszego dostępu do internetu na pokładzie samolotów w Ameryce Północnej i Południowej.
Reklama

Satelita będzie operował w technologii pasma Ka. Szybkość i przepustowość łącza będzie wystarczająca, by pasażerowie na pokładach samolotów mogli swobodnie oglądać filmy w internecie, słuchać muzyki czy grać w gry online. Według przedstawicieli obydwu firm jakość połączenia nie będzie różniła się od szerokopasmowego dostępu do sieci na ziemi.

Technologia FlytLIVE, oparta na nowym satelicie, będzie dostępna w obydwu Amerykach w połowie przyszłego roku. Na razie będzie oparta o dwie satelity SES, które już są na orbicie. Nowa satelita, przeznaczona głównie do obsługi pasma lotniczego, ma zostać wystrzelona do 2020 r. Thales będzie jej najważniejszym klientem.

Jak tłumaczy przedstawiciel luksemburskiej firmy SES, będzie to pierwsza satelita zaprojektowana z myślą o dostarczaniu internetu na pokłady samolotów. Będzie wyposażona m.in. w kierunkowe nadajniki różnej wielkości, które pozwolą efektywnie i elastycznie zarządzać udostępnianym pasmem (np. zwiększać przepustowość w okresie szczytu na konkretnych trasach). Zasięg obejmie też sporą cześć przestrzeni nad Oceanem Atlantyckim.

Według prognoz do 2025 r. liczba samolotów wyposażonych w dostęp do internetu wzrośnie z obecnych ok. 5 tys. do 15 tys.

Thales obecnie dostarcza systemy rozrywki pokładowej 75 liniom lotniczym na świecie. Francuska firma zastrzega jednak, że oparta na bardzo szybkim internecie technologia FlytLIVE to coś więcej niż dotychczasowa oferta.


Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama