Brytyjski podatek lotniczy spowalnia gospodarkę

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
10 września 2016 09:27
1 komentarz
Stowarzyszenie linii lotniczych Airlines for Europe (A4E) zaapelowało do władz Wielkiej Brytanii o zniesienie podatku lotniczego. Według wyliczeń konsultingu PwC, brytyjska gospodarka do 2020 r. mogłaby na tym zyskać 1,7 proc. PKB i 61 tys. miejsc pracy.
Reklama

Brytyjski podatek lotniczy (Air Passenger Duty, APD) to najwyższa tego typu danina na świecie. A4E wyliczyło, że od jego wprowadzenia w 1994 r. pasażerowie zapłacili już 31 mld funtów. Władze w Londynie początkowo szacowały, że dzięki podatkowi APD będą zbierać 330 mln funtów rocznie, ale tylko w 2015 r. wpływy z tej daniny przekroczyły 3 mld funtów.

A4E dodaje, że koszt podatku APD dla pasażerów wzrósł w ciągu 21 lat o ponad 800 proc. Obecnie stawki podatku wynoszą 13 funtów przy krótkich lotach w klasie ekonomicznej (w 1994 r. było to 5 funtów) i 73 funty przy dłuższych lotach w klasie ekonomicznej (10 funtów). W klasie biznes daniny to odpowiednio 26 i 146 funtów.

Stowarzyszenie przewoźników, którego członkami są m.in. Ryanair, easyJet, Lufthansa, Air France-KLM i IAG, wskazuje, że kolejne podwyżki APD dla klasy biznes dodatkowo zniechęcają inwestorów.

- Najwyższy na świecie podatek lotniczy osłabia konkurencyjność Wielkiej Brytanii wobec innych krajów, a zagraniczne huby przejmują ruch. Po przegłosowaniu opuszczenia Unii Europejskiej władze powinny wykorzystać każdą szansę na zwiększenie konkurencyjności brytyjskiej gospodarki - podkreślił cytowany w komunikacie prasowym Thomas Reynaert, dyrektor zarządzający A4E.

Szkocja, która niedawno odzyskała kontrolę nad podatkiem APD niezależnie od Londynu, już podjęła decyzję o jego zmniejszeniu o 50 proc., a docelowo chce go całkowicie zlikwidować. Ma to wygenerować dodatkowe 4 tys. miejsc pracy w Szkocji i przynieść gospodarce tego terytorium 1,3 mld euro.

A4E przywołuje przykłady innych krajów, które doświadczyły negatywnych skutków podatku lotniczego. W Holandii został on skasowany po zaledwie roku w 2009 r., a we Włoszech po zaledwie kilku miesiącach w tym roku. Stowarzyszenie zwraca uwagę, że wprowadzenie podatku w Norwegii jesienią br. doprowadzi do skasowania wielu tras, a w efekcie do zamknięcia lotniska Oslo-Rygge.

Systemy podatków lotniczych opisywaliśmy niedawno w Raporcie Pasazer.com. Polska jest jednym z niewielu krajów, gdzie takiej daniny nie ma. Jednak OECD zaleca, by w ramach reformy budżetu Polska wprowadziła podatek lotniczy.
Reklama

Ostatnie komentarze

lysypiotr76 2016-09-10 15:27   
lysypiotr76 - Profil lysypiotr76
Jesli ten podatek zostanie w Polsce wprowadzony to tanie linie na czele z FR będą grzmieć . W Norwegii nic nie ugrali , ale we Włoszech wygrali. To może też być złe dla polskich małych lotnisk.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama