Wyższe przychody Small Planet w I półroczu

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
07 września 2016 08:17
Linie lotnicze Small Planet Airlines odnotowały w I połowie roku wzrost przychodów przy jednoczesnym spadku zysków. Przychody przewoźnika wzrosły o 9,9 proc. do 72,3 mln euro. 
Reklama

Główną przyczyną wzrostu przychodów było wzmożenie działalności na Litwie, w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii, a także uruchomienie lotów realizowanych na podstawie niemieckiego certyfikatu przewoźnika lotniczego AOC oraz powrót na rynek francuski.

Dynamiczny wzrost oraz rekordowe inwestycje w rozbudowę floty oraz modernizację samolotów przyczyniły się jednak do spadku zysków linii. Marża brutto grupy spadła z 9,8 proc. do 1 proc.

W ciągu tego półrocza linie Small Planet Group powiększyły swoją flotę o sześć nowych maszyn i przewiozły 660 tys. pasażerów, czyli o 26 proc. więcej niż rok temu. Połowę z tej liczby stanowią pasażerowie wylatujący z Polski. Wielka Brytania i Litwa mają po ok. 16 proc. udziału, Niemcy - 11 proc., a Francja - 5 proc.

Obecnie Small Planet Group posiada 21 samolotów: 17 airbusów A320 ze 180 miejscami i cztery airbusy A321 z 220 miejscami.

- Niestety, cztery z sześciu kupionych przez nas samolotów dostarczono nam z opóźnieniem, co było główną przyczyną zwiększonej liczby opóźnionych lotów oraz niezadowalającej rentowności. Opóźnienie to było wynikiem naszej pomyłki na etapie planowania, którą jeszcze spotęgowała nieprzewidziana konieczność wykonania prac konserwacyjnych w samolotach. Jesteśmy przekonani, że był to pojedynczy wypadek przy pracy, który nie powtórzy się w przyszłości. Zakładamy, że błędy te spowodują lekki spadek rentowności również w III kwartale, ale już w IV kwartale powinniśmy wrócić do poziomu sprzed roku - powiedział Jarosław Jeschke, prezes zarządu Small Planet Airlines.

Wnętrza wszystkich samolotów należących do linii Small Planet Airlines zostały w tym roku doposażone - zamontowano m.in. nowe fotele firmy Recaro, oświetlenie LED, fotele dla klasy ekonomicznej Premium, systemu rozrywki pokładowej Air-Fi, oraz wiele innych udogodnień.

W 2016 r. linia opracowała także nową stronę internetową i otworzyła dział obsługi klienta.

- Dział obsługi klienta okazał się mieć kluczowe znaczenie przed rozpoczęciem sezonu letniego, kiedy odwołano wiele lotów w takich kierunkach jak Egipt, Tunezja i Turcja. Ponieważ kierunki te należały do najczęściej uczęszczanych, musieliśmy bardzo szybko znaleźć dla nich zastępstwo. Współpracując z naszymi klientami, touroperatorami, udało nam się wzbogacić ofertę o nowe loty w innych kierunkach - podsumował Jeschke.

Small Planet Airlines planują zimą kontynuować obsługę lotów z Polski, Litwy, Niemiec i Wielkiej Brytanii, jak również zwiększyć swoją obecność w regionie azjatyckim w celu zniwelowania wahań sezonowych.

Wkrótce na portalu Pasazer.com ukaże się obszerny wywiad z Jarosławem Jeschke.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama