Enter Air poprawił wyniki w I półroczu

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
31 sierpnia 2016 10:04
Mimo spadku przychodów przychodów o 7,9 proc. do 285,9 mln zł, Enter Air poprawił zysk netto w I półroczu o 10,2 proc. Przewoźnik zarobił na czysto 10,4 mln zł.
Reklama

Spadek przychodów wynikał m.in. z niższych cen paliwa, które przełożyły się na obniżkę cen sprzedawanych miejsc. Zysk operacyjny wzrósł o 16,5 proc. do 18,5 mln zł, marża operacyjna wyniosła 6,5 proc. (wzrost o 1,4 pkt. proc.), a marża netto - 4 proc. (wzrost o 0,6 pkt. proc.).

- Pierwszą połowę roku uważamy za udaną i zgodną z naszymi oczekiwaniami. Sprawdziła się strategia skumulowania większości przeglądów technicznych w I kwartale 2016 r. i zapewnienie maksymalnej dostępności samolotów już w kwietniu. Pozwoliło to zrealizować więcej rejsów ad-hoc niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, a to miało pozytywne przełożenie na osiągnięte wyniki - mówi Grzegorz Polaniecki, członek zarządu i dyrektor generalny Enter Air.

Przewoźnik pod koniec I półrocza wprowadził do floty dwa nowe boeingi 737-800, co zwiększyło potencjał przewozowy o ok. 10 proc.

Wyniki w I półroczu 2016 r. pozostawały pod wpływem sezonowości charakterystycznej dla całego rynku przewozów czarterowych. W sezonie zimowym spółka zintensyfikowała przeglądy techniczne samolotów, co przełożyło się na niższe przychody rok do roku w tym okresie.

Przyspieszenie przeglądów pozwoliło jednak na pełną dostępność floty w II kwartale 2016 r. Dzięki temu Enter Air wykonał więcej połączeń i zwiększył przychody w tym okresie.

Po stronie kosztowej istotne dla uzyskanych wyników był spadek cen paliwa i usług obcych takich jak obsługa lotniskowa w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Koszty rodzajowe spadły w omawianym okresie o 9,6 proc. do 267,3 mln zł.

W I półroczu 2016 r. o 100 mln zł wzrosły rzeczowe aktywa trwałe. Było to konsekwencją nabycia w leasingu zwrotnym samolotu boeing 737-800 oraz samolotu pilatus PC-12/45, który będzie służyć do przewozu załóg i części zamiennych.

Walne zgromadzenie akcjonariuszy zdecydowało 17 maja o wypłacie dywidendy z zysku za 2015 r. w wysokości 3,5 mln zł, czyli 20 gr na akcję. Dywidenda została wypłacona 9 czerwca 2016 r.

Spadek cen paliwa lotniczego pomimo zwiększenia skali działalności i większej liczby rejsów może przełożyć się na niższe przychody w całym roku, ale w związku z mechanizmami zawartymi w kontraktach z touroperatorami nie powinno mieć to wpływu na zyski i rentowność.

- Finalizujemy już rozmowy z klientami na temat siatki połączeń w sezonie lato 2017 i zima 2017/18. Nastroje na rynku są dobre i oczekujemy dalszego wzrostu liczby połączeń - komentuje Grzegorz Polaniecki.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama