ANA: Kłopoty z silnikami Dreamlinerów

2 września 2016 07:16
3 komentarze
Japońskie linie ANA, największy użytkownik Dreamlinerów na świecie, odwołał pod koniec sierpnia kilkanaście lotów z powodu usterek silników Rolls-Royce Trent 1000. Konieczna jest wymiana pękających łopatek wirników. Takie same silniki ma LOT.
Reklama
W poniedziałek (29.08) linie ANA poinformowały, że podczas przeglądów znalazły pęknięcia w turbinach trzech samolotów i zmuszone są wymienić silniki Rolls-Royce'a w niektórych ze swoich Dreamlinerów.

- Przyczyną jest zużycie oraz pęknięcia łopatek silnika. ANA cały czas otrzymuje informacje od producenta silników, firmy Rolls-Royce, który dokładniej bada zaistniałą sytuację. ANA ustaliły, że kilka silników wymaga naprawy, stąd też odwołaliśmy kilka lotów z powodu konieczności serwisowania - wyjaśniają zaistniałą sytuację linie All Nippon Airlines.

Linie nie chcą podawać bardziej szczegółowych informacji, co dokładnie jest źródłem problemu. Jednak źródła w branży wskazują na problemy z powłokami łopatek sprężarki osiowej komory ciśnienia pośredniego (intermediate pressure turbine - IPT) korodującymi w wysokiej temperaturze przez związki siarki zawarte w atmosferze.

Przewoźnik poinformował, że w tej chwili wymienia łopatki silnika na fabrycznie nowe w oznaczonych silnikach. Równocześnie Rolls-Royce pracuje nad nowym typem łopatek, które będą gotowe do końca roku. Od tamtej pory obecny typ łopatek będzie sukcesywnie wymieniany na nowy.

Wymiana obejmie wszystkie silniki Trent 100 na całym świecie. Silniki Rolls-Royce Trent są zamontowane w 169 dostarczonych już boeingach 787 na całym świecie - to mniej więcej jedna trzecia floty tych maszyn. Z jednostek napędowych produkcji Rolls-Royce'a korzysta m.in. LOT. Proces ma potrwać trzy lata. Wymiana będzie się odbywać podczas rutynowych przeglądów i nie spowoduje ani dodatkowych problemów operacyjnych, ani kosztów dla przewoźników.

Problemy z silnikiem Trent 1000 w japońskich liniach pojawiły się podczas trzech lotów od lutego tego roku. Konieczne było wtedy awaryjne wyłączenie silnika. W lutym sytuacja ta pojawiła się podczas lotu z Kuala-Lumpur do Tokio Narity, w marcu podczas lotu z Hanoi do Tokio-Hanedy, a 25 sierpnia z Hanedy do Fukuoki. Pod koniec sierpnia Dreamliner ANA lecący do Bombaju musiał zawrócić do Narity, bo jeden z silników sygnalizował problem. Jednak do tej pory nie ustalono przyczyny tego problemu technicznego.

Przewoźnik odwołał już komunikat z poprzedniego tygodnia, w którym ostrzegał, że może być zmuszony do odwołania około 300 lotów do końca września. Według najnowszych deklaracji w pierwszej połowie września żaden z lotów boeinga 787 nie zostanie odwołany.

Linie ANA są obecnie największym użytkownikiem modelu Boeing 787 na świecie. Na chwilę obecną we flocie linii lata 50 maszyn tego typu.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_b179f 2016-09-02 15:54   
gość_b179f - Profil gość_b179f
o tym newsie informował już jeden z gości forum kilka dni temu - czyżby pasazer.com nie nadąża z newsami?
gość_bcbc1 2016-09-02 10:32   
gość_bcbc1 - Profil gość_bcbc1
informacja tak samo roztrzasana przez media jak z A380. ze sa pekniecia na ozebrowaniun skrzydel i w przyszlosci moze to doprowadzic do ich zupelnego oderwania sie od kadluba. Jakos nikt wtedy nie krzyczal, ze nie poleci juz tym typem maszyny.
gość_9a6a7 2016-09-02 09:40   
gość_9a6a7 - Profil gość_9a6a7
Nieciekawie. Jeśli taka łopatka ułamie się podczas lotu może dojść do tragedii.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy