×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Qantas odnotował najwyższy zysk w historii


Australijski przewoźnik Qantas odnotował najwyższy zysk w swojej historii. W związku z tym linia po raz pierwszy od 2009 r. wypłaci akcjonariuszom dywidendę.


Grupa Qantas w ostatnim roku finansowym, który zakończył się 30 czerwca br., zarobiła 1,03 mld dolarów australijskich netto. Stanowi to wzrost o 84,7 proc. w stosunku do poprzedniego okresu rozliczeniowego. 

Wynik, mimo że najwyższy w historii, i tak jest poniżej oczekiwań australijskich analityków z portalu Australian Aviation, którzy liczyli na zysk w wysokości 1,11 mld dolarów. 

Przychody grupy wzrosły o 2,4 proc. do poziomu 16,2 mld dolarów.

W związku z rekordowymi wynikami linia po raz pierwszy od kilku lat wypłaci akcjonariuszom dywidendę. Alan Joyce, prezes linii Qantas poinformował, że przedsiębiorstwo wypłaci akcjonariuszom po siedem centów za każdą akcję. To oznacza, że łącznie dywidenda wyniesie 134 mln dolarów. 

Już wcześniej grupa zaproponowała udziałowcom odkupienie ich akcji za kwotę ponad 366 mln dolarów. Wliczając zwrot kapitału w wysokości 505 mln dolarów Qantas zwróci akcjonariuszom ponad 1 mld dolarów. 

Zysk przed opodatkowaniem wyniósł 1,53 mld dolarów w stosunku do 975 mln dolarów w poprzednim okresie rozliczeniowym. 

Joyce zaznaczył, że poprzez restrukturyzację udało się zredukować koszty oraz zwiększyć efektywność operacyjną. Uzyskano także wyższą utylizację samolotów, zaś dzięki redukcji zatrudnienia zwiększono efektywność pracy i ograniczono koszty własne. Qantas planuje dalsze cięcie kosztów - d czerwca 2017 r. o ponad 2,1 mld dolarów, a nie tak jak wcześniej zakładano o 2 mld dolarów. 

Qantas podał, że na samo paliwo w ostatnim roku finansowym wydał 3,2 mld dolarów. To o 664 mln dolarów mniej niż poprzednio.

W roku finansowym 2016/2017 wydatki na paliwo mają nie przekroczyć tych z poprzedniego okresu. Według szacunków Grupy Qantas zysk w niedawno rozpoczętym roku finansowym ma być na podobnym poziomie, co w okresie 2015/2016.

W najbliższym czasie Grupa Qantas szacuje zwiększenie oferowania na rynku krajowym o 1 proc., natomiast o 4 proc. ma wzrosnąć oferowanie na trasach zagranicznych. Zapowiedziano także, że bilety na pierwsze trasy obsługiwane nowymi boeingami 787-9 zostaną udostępnione przed Bożym Narodzeniem. Początkowo samoloty będą latać na już istniejących trasach. Pierwszy z ośmiu zamówionych B787-9 pojawi się we flocie Qantasa w 2017 r. gość_49189 - Profil
gość_49189
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie