LOT będzie rozmawiał o lotach nad Syberią

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
25 sierpnia 2016 07:08
22 komentarzy
Za dwa tygodnie przedstawiciele polskiego Urzędu Lotnictwa Cywilnego i jego rosyjskiego odpowiednika przeprowadzą konsultacje na temat zwiększenia liczby praw przelotowych nad Syberią dla LOT-u. Chodzi o "znaczny wzrost" liczby lotów.
Reklama

Spotkanie odbędzie się w Warszawie, a poza przedstawicielami urzędów lotniczych z obydwu stron udział w nim wezmą jeszcze reprezentanci Ministerstwa Spraw Zagranicznych, odpowiedzialnego za umowę dwustronną o transporcie lotniczym z Rosją, i głównego zainteresowanego - LOT-u.

Polski przewoźnik zgłosił zapotrzebowanie na dodatkowe zezwolenia na przelot nad Syberią w związku z planowanymi nowymi trasami dalekodystansowymi w kierunkach wschodnich. Jesienią uruchomiona zostanie trasa do Seulu. W przyszłym roku możliwe są kolejne nowości - jednym z prawdopodobnych kierunków jest Shenzhen w Chinach. Aby latać do tych miast po najkrótszej możliwej trasie, LOT musi uzyskać zgodę Rosji na przelot nad Syberią. Dłuższe trasy znacznie podnoszą próg rentowności połączeń.

Zgodnie z rosyjskim prawem, zagraniczni przewoźnicy muszą najpierw uzyskać zezwolenie na taki przelot, a potem i tak za niego płacić. Wpływy z tych opłat zasilają ostatecznie kasę Aerofłotu.

- Na razie nie mogę powiedzieć, o ilu dodatkowych zezwoleniach będziemy rozmawiać, bo sam LOT nie podjął ostatecznej decyzji. Ale będzie to znaczny wzrost liczby połączeń - powiedział podczas spotkania z dziennikarzami w odpowiedzi na pytanie redakcji Pasazer.com Piotr Samson, p.o. prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Samson zastrzegł jednak, że spotkanie za dwa tygodnie to jedynie konsultacje. Nie wiadomo, czy zapadną na nim jakiekolwiek decyzje.

P.o. prezes ULC ma nadzieję, że rozmowy będą prowadzone tylko w kontekście biznesowym, a nie politycznym.

- Zwiększenie liczby przelotów nad Syberią opłaca się obydwu stronom - podkreślił Samson.


Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_b179f 2016-08-31 10:08   
gość_b179f - Profil gość_b179f
I znów problemy z Dreamlinerami tym razem do naprawy silniki Rolls-Royce...
zobacz link
lysypiotr76 2016-08-28 12:21   
lysypiotr76 - Profil lysypiotr76
Kelo - Większość tu komentujących jest za rozwojem siatki azjatyckiej . A loty za ocean uważają że są dla Polonii. Ja uważam tą drugą opcję za rozwojową . Azja na dziś to połączenia LO dla kogo ? 3x tygodniu to może polecieć turysta który kupi bilet z dużym wyprzedzeniem . Te loty są na dziś podobne do tych jak w Pradze gdzie chińskie linie latają w większości z turystami.
Kelo 2016-08-28 10:07   
Kelo - Profil Kelo
łysy: Musiałyby to być jakieś pokaźne kwoty do uiszczania od LOT dla Aeroflot, który nie chcąc rozwijać w Polsce na inną opcje nie pójdzie. Czy niedochodową małą linię z Warszawy stać na takie koszty? gdy nawet najwięksi potentaci europejscy przegrywają walkę o klienta z liniami arabskimi. Zresztą te większe maszyny od qatar i emirates to nie przypadek. Wyszarpały przyszłych klientów LOTu do Azji i nie oddadzą chyba. Chyba jednak trzeba postawić na USA,Kanadę do których haraczu narodowy przewoźnik nie będzie płacić za przelot to większe szanse na dochodowość
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama