Lotnicze plany Szczecinka
Od maja tego roku lista oficjalnych lądowisk Urzędu Lotnictwa Cywilnego powiększyła się o lotnisko w Wilczych Laskach pod Szczecinkiem. Władze gminy w reaktywacji dawnego lotniska wojskowego upatrują szansy na przyciągnięcie inwestorów.
Reklama
Lotnisko Wilcze Laski było kiedyś obiektem o znaczeniu strategicznym - stanowiło lotnisko zapasowe dla nieistniejącego już 6. Pułku Lotnictwa Myśliwsko-Bombowego w Pile. Wyposażone jest w drogę startową o długości 2300 m i szerokości 30 m oraz równoległą drogę kołowania.
Po utracie strategiczne znaczenia port lotniczy zmienił własność i obecnie jest lotniskiem prywatnym, na którym latem organizowane są zawody modelarskie oraz imprezy samochodowe. Gmina Szczecinek chce przywrócić miejscu funkcje lotnicze. Teraz gmina zabiera się za przygotowanie samego lotniska.
- Na początek rozrysowane zostaną pasy nalotowe i zostanie wyznaczona strefa lądowania. Środki, które mamy pozyskać przeznaczone zostaną na namalowanie pasów poziomych, na płycie lądowiska. Do pomalowania jest około 30 arów - mówi w wywiadzie dla Polskiego Radia Koszalin wójt gminy Szczecinek Ryszard Jasionas.
Gmina będzie się też starała kontrolować, kto będzie miał wstęp na teren portu lotniczego - teraz Wilcze Laski przyciągają nie tylko okolicznych miłośników lotnictwa, ale także amatorów nielegalnego porzucania śmieci.
Władze gminy uważają, że posiadanie własnego lotniska stanowi atut w poszukiwaniu zagranicznych inwestorów, gdyż port lotniczy umożliwiłby im dogodną komunikację. We wcześniejszych wywiadach wójt gminy mówił też, że może tam powstania centrum szkoleniowe dla pilotów i pracowników obsługi naziemnej.