Jest kolejna szansa na pociąg do Pyrzowic

Tomasz Śniedziewski - Profil Tomasz Śniedziewski
18 sierpnia 2016 15:52
35 komentarzy
Pojawiła się spora szansa, że wyczekiwane od 12 lat połączenie kolejowe z centrum Katowic na lotnisko w końcu ruszy. Tyle, że dopiero w 2020 roku.
Reklama
Jest już to trzecie podejście kolejarzy do budowy linii kolejowej. Za pierwszym razem PKP Polskie Linie Kolejowe chciały zbudować całkiem nową linię przebiegającą przez Piekary Śląskie - ogłoszono wtedy przetarg na na dokumentację przedprojektową, ale jej wykonawca przekroczył termin o 30 miesięcy i umowę zerwano.

PKP PLK wróciły do tematy budowy linii na lotnisko w 2014 roku. Wtedy postawiono na wariant rewitalizacji linii 182, a pierwsi pasażerowie mieli pojechać na lotnisko w 2019 roku. W tym podejściu wykonawca, tym razem polsko-hiszpańskie konsorcjum przekroczył terminy co doprowadziło do zerwania umowy przez PKP i naliczenie wykonawcy kar umownych. Efekt jest taki, że do tej pory szlak kolejowy nie powstał nawet na papierze.

Jak informuje Dziennik Zachodni istnieje szansa, że to się zmieni, gdyż na początku miesiąca w przetargu wyłoniono firmę, BBF Sp. z o.o. z Poznania, która zajmie się dokończeniem dokumentacji przedprojektowej, weryfikacją przygotowanych już dokumentów oraz opracowaniem planu funkcjonalno-użytkowego inwestycji. Na przygotowanie kompletnej dokumentacji będzie miała czas do marca 2017 roku.Jeżeli tym razem wszystko pójdzie po myśli PKP, to w drugiej połowie przyszłego roku poznamy wykonawcę inwestycji, prace budowlane ruszą w roku 2018 a pierwsi pasażerowie pojadą pociągiem na lotnisko w 2020 roku.

Możliwe są dwa warianty trasy: krótszy przez Bytom i Tarnowskie góry oraz nieco dłuższy przez Dąbrowę Górniczą i Sosnowiec. Ten pierwszy wariant wymaga rewitalizacji trasy pomiędzy Chorzowem a Bytomiem. Jeżeli by do tego doszło to podróż trwałaby 40 minut. Drugi wariant jest łatwiejszy to realizacji, gdyż wykorzystywałby istniejącą infrastrukturę pomiędzy Katowicami i Zawierciem, która umożliwia pociągom przejazdy z prędkością 100 km/h. Taka podróż trwałaby 55 minut.


Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_00546 2016-09-17 02:54   
gość_00546 - Profil gość_00546
Gdyby Pyrzowice i Balice były mądre to by zbudowali ogromne lotnisko koło Chrzanowa, między Krakowem a Katowicami które obsługiwałoby nie mniej pasażerów niż Warszawa a ze względu na ilość pasażerów miałoby bezpośrednie połączenia z całym światem. Ale decydenci z obu lotnisk nigdy się nie dogadają bo każdy chce szarpać kasę sam bez wspólników. Zyskali by wszyscy począwszy od pasażerów poprzez pracowników jak i cały region. Do lotniska nie trzeba by budować linii kolejowej lub dróg bo już są. Trzeba tylko trochę pomyśleć przyszłościowo i to nie w perspektywie 5-10 lat tylko 20-30. Jeśli aglomeracje Śląska i Krakowa chcą być rozpoznawalne i konkurencyjne w Europie to muszę współpracować i takie lotnisko byłoby dobrym początkiem. W przeciwnym razie zawsze będziemy peryferiami Europy. Zgoda buduje niezgoda rujnuje. Jak na razie jedni pod drugimi dołki kopią i wyszarpują sobie pasażerów a tak być nie powinno bo z tego Warszawa się cieszy i liczy kasę.
gość_16fea 2016-08-20 18:10   
gość_16fea - Profil gość_16fea
Też uważam że linia na warszawskie lotnisko w ten sposób skonstruowana to błąd. Ale teraz już za późno na gdybanie . Teraz władze muszą pomyśleć co zrobić żeby nie przynosiła strat. To miasteczko lotniskowe jest szansą .zobacz link
lysypiotr76 2016-08-20 12:44   
lysypiotr76 - Profil lysypiotr76
Napiszę tak. Ogólnie rzecz ujmując kolejowa stacja skończyła się na takim a nie innym wariancie przez Euro . Wiadomym było że ,,przelotowa'' stacja nie zdąży być oddana w terminie . Nawiasem mówiąc tą też za ,, pięć dwunasta'' oddano do użytku. Za późno przetarg i dlatego przetarg był na taką a nie inną stację. Stacja od początku nie cieszyła się wzięciem wśród pasażerów. Próby likwidacji linii 175 i w ten sposób zmuszenie pasażerów do korzystania z pociągu na nie wiele się zdały.A pociąg kosztuje . Jeśli mnie pamięć nie myli 750 tys rocznie wydaje ratusz na utrzymanie. Żeby zmienić wrażenia to ratusz wymyślił że ta kolejka jest nie tylko na lotnisko ale służy całej aglomeracji. No to teraz kursuje z Sulejówka i Legionowa , wozi ,,białe kołnierzyki '' na Służewiec. A tak mogłaby wozić pasażerów również z południowych obrzeży Warszawy . Ale jest szansa że jednak do lotniska będą też jeździć tłumy . Nadzieja w miasteczku lotniczym czyli zagłębiu biurowym przy lotnisku . Tylko kiedy ono powstanie ?
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy