Więcej lotów do Tokio-Hanedy

Tomasz Śniedziewski - Profil Tomasz Śniedziewski
16 sierpnia 2016 07:18
Plan znacznego zwiększenia ilości slotów na tokijskim porcie Haneda otrzymał zielone światło od władz. To oznacza, że liczba operacji lotniczych na tym lotnisku w stolicy Japonii będzie mogła wzrosnąć o ponad 50 proc.
Reklama

Decyzja zapadła po spotkaniu przedstawicieli rządu Japonii z władzami Tokio oraz grupami mieszkańców. Podczas niego nie podniesiono protestów przeciwko planom, a mieszkańcy wyrazili zrozumienie dla konieczności zwiększenia przepustowości lotniska.

Przed 2020 r., w którym Tokio będzie gospodarzem letnich igrzysk olimpijskich, rząd Japonii planuje zwiększyć liczbę turystów do poziomu 40 mln rocznie - dwa razy więcej niż w 2015 r. Zwiększenie liczby slotów dostępnych dla przewoźników w porcie lotniczym Haneda jest jednym z elementów tego planu.

Plan rządu przewiduje utworzenie nowej ścieżki lądowania dla samolotów przebiegającej nad centrum Tokio. Do tej pory takie loty były zabronione, a samoloty podchodziły do lądowania od strony Zatoki Tokijskiej. Możliwe jest także ponowne wytyczenie pozostałych ścieżek startu i lądowania. Powyższe zmiany umożliwiłyby dodanie 39 tys. operacji rocznie, by uzyskać poziom 99 tys. operacji.

Wszystkie nowe sloty przyznane zostaną do obsługi tras międzynarodowych. Sloty na tym lotnisku uważane są przez linie lotnicze za bardzo wartościowe z uwagi na położenie w pobliżu centrum Tokio. Do tej pory port lotniczy obsługiwał głównie trasy krajowe, ale od 2010 r. Haneda jest też dostępna dla tras międzynarodowych. Od 2011 r. latają na nie także linie europejskie: Air France, British Airways oraz Lufthansa. Pozostali przewoźnicy z Europy latający do Tokio, w tym LOT, latają z dalej położonego od centrum miasta portu lotniczego Narita, uznawanego za główny port międzynarodowy metropolii.

Nawet po przyznaniu nowych slotów w porcie Haneda, Narita w dalszym ciągu utrzyma większą liczbę międzynarodowych operacji lotniczych. Jednak pod względem całkowitego ruchu lotniczego Haneda jest znacznie większa - w 2015 r. odprawiła 75,3 mln pasażerów, podczas gdy Narita jedynie 37,3 mln. Ponad 80 proc. pasażerów obsługiwanych przez lotnisko Haneda podróżuje na trasach krajowych.
Reklama
W tym temacie przeczytasz
Brak wiadomości
Pasazer.com na Facebooku
...wczytuję...

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama