Qantas: pokładowe Wi-Fi pomoże w zarządzaniu

Tomasz Śniedziewski - Profil Tomasz Śniedziewski
11 sierpnia 2016 11:58
5 komentarzy

Przesyłanie uaktualnianych na żywo danych operacyjnych do załogi, płynna zmiana rezerwacji biletów, monitorowanie stanu zdrowia pasażerów - to niektóre z zastosowań pokładowego Wi-Fi, nad którymi zastanawia się Qantas.

Reklama
Linie lotnicze Qantas ujawniły, że inżynierowie i dział operacyjny linii zastanawiają się, jak efektywniej wykorzystać system pokładowego Wi-Fi i rozszerzyć jego działanie poza standardowe oferowanie bezprzewodowego dostępu do internetu dla pasażerów.

W lutym br. australijski przewoźnik ogłosił, że od początku 2017 r. zaoferuje swoim pasażerom bezpłatny dostęp do sieci Wi-Fi dostarczającej internet poprzez system satelitarny NBN podczas lotów krajowych obsługiwanych samolotami boeing 737 oraz airbus A330.

Teraz Qantas dodał, że przygląda się możliwości zastosowania tego systemu do przesyłania załodze uaktualnionych danych, takich jak wzbogacona mapa pogody w czasie rzeczywistym zawierająca informacje o strefach turbulencji oraz informująca o rozkładzie wiatrów, pozwalająca skrócić czas lotu. Do tej pory piloci Qantasa korzystali z mapy pogody na urządzeniach iPad aktualizowanej przed lotem, jak też pokładowego radaru pogodowego i aktualności pogodowych otrzymywanych drogą radiową.

Internet pokładowy umożliwi także przesyłanie informacji o parametrach lotu i osiągach samolotu do służb naziemnych w czasie rzeczywistym, umożliwiając przygotowanie się do napraw natychmiast po wylądowaniu maszyny.

Innymi usprawnieniami nad którym zastanawia się linia lotnicza jest umożliwienie pasażerom będącym na pokładzie zmiany rezerwacji biletu, jeżeli lot jest opóźniony oraz skuteczniejsze radzenie sobie z kryzysowymi sytuacjami medycznymi na pokładach samolotów.

Obecnie samoloty Qantas dokonują nieplanowanych lądowań w celach medycznych nawet wtedy, gdy kontynuowanie lotu nie zagrażałoby życiu lub zdrowiu pasażerów - dzieje się tak, by uniknąć jakiegokolwiek ryzyka.

Niedawno przewoźnik testował urządzenie medyczne z dostępem do sieci Wi-Fi, które umożliwia badanie EKG pasażera skarżącego się na bóle w klatce piersiowej. Wyniki badania przesyłane byłyby do wykwalifikowanego lekarza dyżurującego w centrum operacyjnym Qantas, który diagnozowałby pasażera i podejmował decyzję, czy lot może być kontynuowany bez zagrożenia dla stanu zdrowia pasażera.

Zgodnie z danymi portalu Routehappy z początku tego roku, statystycznie już co trzecim samolocie na świecie działa sieć Wi-Fi. Do tej pory usługa ta wykorzystywana była głównie do podnoszenia atrakcyjności produktu przewoźników. Usprawnienia rozważane przez Qantas, jeżeli zostałyby wprowadzone w życie, umożliwiłby także osiągnięcie wymiernych oszczędności i poprawy poziomu bezpieczeństwa.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Affinitor 2016-08-15 12:52   
Affinitor - Profil Affinitor
No to już wiadomo dlaczego poziom tego artykułu tak miło odbiega od przeciętnej na tym portalu... :)
lysypiotr76 2016-08-15 12:06   
lysypiotr76 - Profil lysypiotr76
To jak rozumiem nie będziesz komentował , pisał blogów tylko pełne dziennikarskie artykuły a komentowanie pozostawisz Nam .
lysypiotr76 2016-08-15 12:02   
lysypiotr76 - Profil lysypiotr76
kitsune - To Ty teraz z drugiej strony portalu Pasażer.com ? Jak najbardziej powodzenia w pracy .
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy