Bruksela nakazała zwrot pomocy dla linii latających z Sardynii

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
08 sierpnia 2016 19:50
3 komentarze
Systemy zachęt dla linii lotniczych funkcjonujące na lotniskach w Cagliari i Olbii na Sardynii były sprzeczne z unijnym prawem - uznała Komisja Europejska. Nie ujawniono, którzy przewoźnicy będą musieli oddać pieniądze.
Reklama

Komisja Europejska uznała, że system wsparcia udzielanego przez władze Sardynii był nielegalny m.in. dlatego, że przewoźnicy otrzymujący pomoc nie zostali wybrani w publicznym przetargu. Ponadto system wsparcia nie został zaprojektowany w taki sposób, by w przyszłości trasy mogły stać się rentowne. Do tego Komisja uznała, że pomoc była wyższa niż koszty związane z obsługą nowych tras.

Zakwestionowany system wsparcia publicznego obowiązywał od 2010 r., Komisja rozpoczęła postępowanie w 2013 r.

Wprawdzie władze przyznawały pomoc spółkom lotniskowym, ale Komisja uznała, że prawdziwymi beneficjentami byli przewoźnicy. Zarządzający portami lotniczymi w Olbii i Cagliari byli bowiem tylko pośrednikami.

Zgodnie z prawem, Komisja nakazała teraz zwrot uznanej za nielegalną pomocy publicznej. Taki sam mechanizm doprowadził do bankructwa spółki zarządzającej lotniskiem w Gdyni.

Na razie Bruksela nie ujawniła ani kto skorzystał na nielegalnym wsparciu, ani jaką dokładnie kwotę przewoźnicy będą musieli oddać. Zostanie to ustalone przez włoskie władze. Szczegóły zostaną podane do publicznej informacji po utajnieniu wszystkich tajemnic handlowych (np. związanych z dokładnymi kosztami obsługi danej trasy).

Lotnisko w Cagliari na południu Sardynii obsłużyło w 2015 r. 3,71 mln pasażerów. Ruch jest silnie sezonowy - w miesiącach zimowych port obsługiwał mniej niż 200 tys. osób, a latem ruch dochodził do poziomu 500 tys. pasażerów miesięcznie. Największymi przewoźnikami w Cagliari są Alitalia (40 proc. oferowania w sezonie letnim 2016 r.) i Ryanair (30 proc.).

Port lotniczy w Olbii, położony na północy wyspy, jest mniejszy - w ubiegłym roku skorzystało z niego 2,22 mln osób. Sezonowość jest jeszcze większa - ruch waha się od niecałych 50 tys. pasażerów miesięcznie zimą do ponad 500 tys. latem. Na lotnisku dominują obecnie samoloty Meridiany (43 proc. udziału w oferowaniu) i easyJeta (23 proc.).

Zarzuty Komisji w przypadku lotniska w Olbii na pewno nie dotyczą podejrzewanego często o otrzymywanie wsparcia Ryanaira. Irlandzka linia latała na to lotnisko regularnie tylko latem 2008 i 2009 r. (z Birmingham), a więc przed wdrożeniem systemu pomocy publicznej.
Reklama
W tym temacie przeczytasz
Brak wiadomości
Pasazer.com na Facebooku
...wczytuję...

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_663f4 2016-08-08 21:41   
gość_663f4 - Profil gość_663f4
A po co? Zeby okroić i tak małą ilośc połączeń z polskich lotnisk, zwłaszcza regionalnych? Wszyscy wiedzą, że płacą wszystkie mniejsze porty lotnicze w Polsce. Bez tego wsparcia niewiele linii latało by.
gość_ff943 2016-08-08 20:28   
gość_ff943 - Profil gość_ff943
Łysypiotr moze noech zacznie jednak od WAW i ukrytej pomocy dlaLO od PPL. To dopiero kasa. Przy tym doplaty dla LCC to grosze.
lysypiotr76 2016-08-08 20:15   
lysypiotr76 - Profil lysypiotr76
Komisja Europejska powinna zawitać również na polskie lotniska regionalne . Oj pracy by im tu nie zabrakło.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama