Qatar Airways zwiększył udziały w IAG

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
3 sierpnia 2016 17:33
2 komentarze

Katarska linia lotnicza zwiększyła udział w akcjonariacie International Airlines Group do 20,01 proc. Zakup 4,3 proc. akcji był związany z okazyjną ofertą po spadkach cen w związku z Brexitem.

Reklama
Do 28 lipca Qatar Airways miały 15,67 proc. akcji w koncernie, w skład którego wchodzą linie British Airways, Iberia, Vueling i Aer Lingus. Katarska spółka jest akcjonariuszem IAG od stycznia 2015 r. Nie ujawniono, ile Qatar zapłacił za ponad 4 proc. akcji. Na podstawie ceny akcji można szacować wartość transakcji na ok. 380 mln funtów. Przed spadkiem kursu akcji IAG-u po referendum ws. Brexitu katarski inwestor musiałby zapłacić nawet kilkadziesiąt milionów więcej.

Qatar Airways jest obecnie zdecydowanie największym udziałowcem IAG. Zgodnie z prawem europejskim, inwestorzy spoza wspólnoty mogą posiadać maksymalnie 49 proc. akcji linii zarejestrowanych w Unii. Nie wiadomo, czy przepisy te zmienią się po wyjściu Wielkiej Brytanii ze wspólnoty.

Katarska linia niedawno kupiła też 49 proc. udziałów we włoskiej linii Meridiana. W Europie aktywny jest również Etihad Airways, który ma udziały w airberlin i Alitalii. Spośród arabskiej wielkiej trójki jedynie linie Emirates nie mają polityki przejęć w Unii.

IAG to jedyny spośród dużych europejskich graczy, który ma w akcjonariacie arabskiego przewoźnika. Nieoficjalnie wiadomo, że z tego powodu Airlines for Europe, największa unijna organizacja lobbingowa przewoźników lotniczych, nie porusza kwestii własnościowych. Lufthansa jest bowiem przeciwnikiem wpuszczania w taki sposób arabskich graczy na rynek unijny.

Ostatnie komentarze

lysypiotr76 2016-08-06 21:22   
lysypiotr76 - Profil lysypiotr76
Nawet znalazłem na ten temat kilka artykułów Ale tylko ten po polsku. zobacz link
lysypiotr76 2016-08-06 11:35   
lysypiotr76 - Profil lysypiotr76
Nie wiem czy to plotka ale podobno Emirates chce kupić Qatar .To byłaby transakcja roku !!! W ten sposób chcą walczyć z trzecim gigantem Etihad .
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy