Gorsze wyniki Aeroports de Paris w I półroczu

3 sierpnia 2016 08:15
Spółka Aeroports de Paris zanotowała w okresie od stycznia do czerwca spadek przychodów o 0,5 proc. do 1,42 mld euro oraz spadek zysku netto o 23,7 proc. do 127 mln euro. Środkiem naprawczym ma być wzrost przychodów z retailu lotniskowego.
Reklama
Spadek przychodów nastąpił mimo wzrostu ruchu lotniczego w całej grupie Aeroports de Paris o 2,3 proc. do 70,5 mln osób (po korekcie wartości o udziały procentowe AdP w poszczególnych spółkach), a w samym Paryżu (na lotniskach CDG i Orly) o 1,5 proc. do 46,2 mln.

EBITDA wzrosła w I półroczu o 2,7 proc. do 523 mln euro, a zysk operacyjny spadł o 13,6 proc. do 270 mln euro.

- I półrocze było przejściowo trudnym okresem, zwłaszcza dla działalności międzynarodowej, i skłania nas do intensyfikacji strategii optymalizacji. EBITDA jest zgodna z naszymi prognozami m.in. dzięki dobrej kontroli kosztów operacyjnych. Wynik z działalności handlowej odzwierciedla mieszankę niekorzystnej struktury ruchu i wahań kursów walut, ale zmienimy to poprzez plan ożywienia tego segmentu. Nasza działalność międzynarodowa ucierpiała w efekcie trudności tureckich spółek TAV Airports i TAV Construction oraz słabych wyników segmentu turystycznego - powiedział cytowany w komunikacie giełdowym Augustin de Romanet, prezes Aeroprots de Paris.

Przychody z opłat lotniskowych wzrosły w I półroczu o 0,9 proc. do 478 mln euro, a z usług ochrony i zabezpieczenia spadły o 6,1 proc. do 232 mln euro. Kolejne 87 mln euro przychodów (spadek o 1 proc.) przyniosły parkingi.

O 2,3 proc. zmniejszyły się wpływy z działalności handlowej, które wyniosły 201 mln euro. W połączeniu ze wzrostem ruchu lotniczego oznaczało to spadek średniego wpływu retailowego na pasażera o 8,3 proc. do 18,1 euro. Wynikało to m.in. ze spowolnienia ruchu międzynarodowego, znacznie ważniejszego pod względem sprzedaży lotniskowej, oraz niekorzystnych kursów wymiany walut. W efekcie spadków lotnisko pobrało o 6,6 proc. niższe czynsze od sklepów po stronie airside, choć równocześnie czynsze po stronie landside wzrosły o 18,6 proc.

Koszty operacyjne spółki wzrosły o 2,3 proc. do 935 mln euro. Koszty pracy spadły o 0,4 proc. do 358 mln euro, głównie dzięki obniżce kosztów pośrednich. Wydatki spadły, choć liczba zatrudnionych wzrosła o 1,2 proc. do 9,1 tys. osób. Na usługi zewnętrzne koncern wydał 337 mln euro, o 5,3 proc. więcej niż rok temu.

Jednym z najważniejszych sposobów odwrócenia negatywnego trendu spadku przychodów i zysku netto AdP ma być skoncentrowanie na retailu lotniskowym. Celem jest podniesienie średniej sprzedaży z obecnych 18,1 euro do 23 euro na pasażera.

Pełne wyniki AdP są dostępne na stronie spółki.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy