Katowice na niewielkim plusie

Mirosław Pachowicz - Profil Mirosław Pachowicz
02 sierpnia 2016 20:58
12 komentarzy
W Katowicach odprawiono w minionym miesiącu ponad 435 tys. osób. To o 1,9 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2015 r. Wzrost osiągnięto mimo spadku ruchu na najbardziej popularnych trasach czarterowych.
Reklama

Statystyki Katowice (KTW)
Z siatki połączeń regularnych oferowanych z Pyrzowic skorzystało 212,3 tys. o 2,5 proc. więcej niż w lipcu zeszłego roku. W segmencie ruchu czarterowego obsłużono 222 tys. podróżnych, co stanowiło wzrost o 1 proc. Od początku roku na pyrzowickim lotnisku obsłużono 1,77 mln podróżnych, czyli o 71,2 tys. (4,2 proc.) więcej niż w okresie od stycznia do końca lipca zeszłego roku.

O 10 proc. do 3,5 tys. spadła liczba operacji lotniczych.

- Osiągnęliśmy najlepszy miesięczny wyniki liczby obsłużonych pasażerów mimo trwającej dynamicznej zmiany struktury najpopularniejszych tras czarterowych z naszego portu. Skomplikowana sytuacja polityczna w krajach, które do tej pory były masowymi kierunkami wypoczynku Polaków, spowodowała zapaść tej części rynku przewozów czarterowych. Według naszych wstępnych szacunków, od początku roku w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego, ruch do Tunezji spadł o ok. 80 proc., do Egiptu o ok. 75 proc., a do Turcji o ok. 50 proc. Przekłada się to na ok. 130 tys. pasażerów mniej obsłużonych na tych kierunkach - mówi Artur Tomasik, prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego.

Tomasik dodaje, że w zamian rośnie liczba pasażerów do Bułgarii, Grecji i Hiszpanii.

- Duże nadzieje pokładamy także w rozwoju dalekodystansowej siatki, bezpośrednich połączeń czarterowych. Jestem przekonany, że za niewątpliwym sukcesem uruchomionego na początku lipca br., na zlecenie biura podróży TUI, bezpośredniego połączenia z Pyrzowic do Dominikany pójdą kolejne trasy dalekodystansowe - dodaje prezes lotniska w Katowicach.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_19fed 2016-08-24 00:04   
gość_19fed - Profil gość_19fed
lysypiotr76: " Nowe kierunki nie zastąpiły na razie tego ruchu." Jak nie? Od jakiegoś czasu zachodzą zmiany na naszym rynku czarterowym, również w KTW: powoli zaczynają dominować destynacje typu Hiszpania, Grecja, Włochy. Poza tym zaczynają się pojawiać nowe czarterowe destynacje (Dominikana czy Kuba z KTW, SLL z WRO/WAW/KTW, niewiele zabrakło a pojawiłoby się też połączenie z Wrocka na Haiti). Gdyby rzeczywiście nie było większych zmian, to wydaje mi się, że zapewne dzisiaj kolejny ciekawy egipski kurort- Marsa Matruh - byłby w ofercie biur podróży z większości polskich lotnisk.
lysypiotr76 2016-08-23 19:03   
lysypiotr76 - Profil lysypiotr76
Prezes lotniska w Katowicach Artur Tomasik w jednym z wywiadów zauważył w końcu zmiany na polskim niebie . One są związane ze zmianami politycznymi w Europie. Władze portu zauważyły że linie lotnicze szukają innych destynacji niż tradycyjne połączenia z Wielką Brytanią. A w KTW ,, brytyjskie '' kierunki to 31 % ogółu regularnych połączeń. Drugi problem to czartery .Egipt , Tunezja , Turcja stanowiły nawet 20 % czarterów w Pyrzowicach. Nowe kierunki nie zastąpiły na razie tego ruchu. Ale ważne że widzą problem .
gość_06dc5 2016-08-11 18:26   
gość_06dc5 - Profil gość_06dc5
Od 15 września CATII w KTW +CATIIIa w WAW.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama