Handel napędza wyniki Lagardere Group

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
31 lipca 2016 20:57

Segment handlowy, czyli Travel Retail, przyniósł w I półroczu ponad połowę całych przychodów koncernu Lagardere Group. Był to też najszybciej rosnący filar działalności grupy, a Polska jest jednym z najszybciej rosnących rynków.

Reklama

Lagardere Group w okresie od stycznia do czerwca odnotowała 3,43 mld euro przychodów, o 3,8 proc. więcej niż rok temu. Ponad połowę z tych przychodów - dokładnie 1,79 mld euro - wygenerował segment Travel Retail. Był to wzrost o 9,1 proc. Inne segmenty rosły znacznie wolniej. Segment wydawniczy miał 970 mln euro przychodów (wzrost o 0,3 proc.), segment Active - 436 mln (spadek o 0,5 proc.), a segment Sports and Entertainment - 235 mln (spadek o 9 proc.).

Pod względem wyniku EBITDA również segment Travel Retail był najważniejszy - wygenerował 36 mln euro zysku EBITDA (wzrost o 6 mln). Dla całej grupy wynik ten wyniósł 101 mln euro i był o 20 mln niższy niż przed rokiem.

Segment handlowy (obejmujący również dystrybucję) urósł pomimo strat szacowanych na 4 mln euro w wyniku zamachów terrorystycznych w Paryżu i Brukseli. Negatywny wpływ, szacowany na 22 mln euro, miały też wahania kursów walut, w szczególności polskiej złotówki i dolarów kanadyjskich, australijskich i nowozelandzkich.

Na rodzimym francuskim rynku Lagardere Travel Retail zanotował półrocze niemal identyczne jak rok temu (wzrost sprzedaży wyniósł 0,3 proc.). Na innych europejskich rynkach segment urósł o 12 proc., a duży wpływ na to miało poszerzenie skali działalności w Polsce (wzrost o 29 proc.) oraz wejście na rynki w Islandii i Luksemburgu. Duży wzrost spółka odnotowała także w Rumunii (o 24,4 proc.) - wynikało to głównie ze wzrostu cen wyrobów tytoniowych w tym kraju.

Na rynku północnoamerykańskim sprzedaż segmentu Travel Retail wzrosła o 5,1 proc., a w rejonie Azji i Oceanii o 15 proc.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama