Będzie rozbudowa lotniska w Londynie

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
29 lipca 2016 17:28
Władze Wielkiej Brytanii wydały pozwolenia na warty 344 mln funtów plan inwestycyjny na londyńskim lotnisku. Nie chodzi jednak o pilnie potrzebujące nowych pasów Heathrow czy Gatwick, ale o miejski port lotniczy City.
Reklama

Port lotniczy Londyn-City to najmniejsze z lotnisk w aglomeracji londyńskiej (nie licząc położonego daleko od miasta Southend). W 2015 r. obsłużyło 4,32 mln pasażerów, ok. 2,5 proc. wszystkich osób latających z lotnisk wokół stolicy Wielkiej Brytanii.

Ale to właśnie City, a nie zapełnione niemal do granic Heathrow i Gatwick, jako pierwsze zostanie rozbudowane.

Prywatni właściciele - kanadyjski fundusz emerytalny Ontario Teachers i fundusz Borealis - wyłożą 344 mln funtów na m.in. powiększenie terminala, dobudowanie siedmiu nowych stanowisk postojowych oraz modernizację pasa startowego i dróg kołowania. To wszystko ma umożliwić nie tylko obsługę większego ruchu, ale także przyjmowanie większych samolotów.

Spółka zainwestuje również w przebudowę tras dla autobusów oraz ścieżek rowerowych w okolicy lotniska.

Z kolei władze Wielkiej Brytanii zainwestują 2,6 mln funtów w modernizację kolei Docklands Light Railways - ma to umożliwić zwiększenie częstotliwości kursowania pociągów na lotnisko.

Port lotniczy Londyn-City jest położony w pobliżu dzielnicy biznesowej Canary Wharf i wykorzystywany głównie do obsługi pasażerów pracujących w tej dzielnicy. Poprzedni burmistrz Londynu, a obecny minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii, Boris Johnson, był przeciwnikiem rozbudowy lotniska. Inwestycja budzi jednak znacznie mniejsze kontrowersje niż planowana budowa nowej drogi startowej na Heathrow lub Gatwick.


Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama