Podsumowanie czerwca na europejskich lotniskach

28 lipca 2016 07:35
Trwa bardzo dobry sezon dla lotniska w Amsterdamie. Jest już drugim pod względem ruchu lotniczego portem w Europie, choć do liderującego Londynu-Heathrow wciąż mu daleko.
Reklama
W czerwcu lotnisko Londyn-Heathrow, największy port lotniczy w Europie, odprawiło 6,61 mln pasażerów. Był to co prawda spadek o 1 proc., ale przewaga brytyjskiego hubu nad rywalami na kontynencie jest tak duża, że pozycja lidera na razie jest niezagrożona.

Jak wynika z danych OAG Schedules Analyser, w czerwcu linie lotnicze zaoferowały z i do Londynu-Heathrow 8,3 mln miejsc. To przekłada się na średnie wypełnienie samolotów latających z i do tego portu na poziomie 79,6 proc.

Londyn w czerwcu 2016 r. w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku zyska połączenia m.in. do Charlotte i Filadelfii obsługiwane przez American Airlines oraz do Billund (British Airways). Z siatki zniknęły za to trasy do m.in. Aberdeen i Edynburga (Virgin Red) oraz Goteborga (SAS).


Drugim co do wielkości ruchu pasażerskiego lotniskiem w Europie w czerwcu był port Schiphol pod Amsterdamem. Holenderski hub dzięki bardzo dobrym statystykom w tym roku wyprzedził paryskie lotnisko CDG. Lotnisko Schiphol w czerwcu odprawiło 5,74 mln pasażerów, aż o 7,4 proc. więcej niż rok temu. Podobnie jak w maju, był to jedyny port lotniczy wśród czołowych pięciu w Europie, który w ujęciu rocznym poprawił statystykę.

Linie lotnicze zaoferowały do i z Amsterdamu 6,36 mln miejsc. Średnie wypełnienie rejsów wyniosło zatem aż 90,2 proc. Port lotniczy zawdzięcza wzrosty przede wszystkim liniom niskokosztowym. Duże wzrosty zapewniły nowe trasy Vuelinga do Londynu-Luton i Ryanaira do Dublina, a z połączeń długodystansowych - przeniesienie lotów Jet Airways z Brukseli. Amsterdam broni się tez przed cięciami tras.

Na trzecie miejsce spadł port lotniczy im. Charlesa de Gaulle'a w Paryżu. Francuskie lotnisko odprawiło 5,73 mln pasażerów, o 3,9 proc. mniej niż rok temu. Średnie wypełnienie samolotów przewoźników oferujących połączenia do i z tego portu lotniczego wyniosło 80 proc. - to właśnie mniejszy odsetek zajętych miejsc powoduje, że Paryż przegrywa statystyczną rywalizację z Amsterdamem.

Wśród najważniejszych nowych tras z Paryża w porównaniu do zeszłego czerwca są m.in. połączenia American Airlines do Charlotte i Filadelfii, Vuelinga do Londynu-Gatwick i easyJeta do Mediolanu-Linate. Z kolei bolesnym ciosem dla lotniska była utrata połączenia Malaysia Airlines do Kuala Lumpur.

Czwarte i piąte miejsce utrzymały dwa huby Star Alliance - Frankfurt (5,51 mln pasażerów) i Stambuł (4,89 mln). Obydwa lotniska notują jednak poważne straty. Z niemieckiego lotniska skorzystało o 4,1 proc. pasażerów mniej niż rok temu, a z tureckiego - aż o 8,5 proc. Średnie wypełnienie samolotów latających do i z tych portów lotniczych wyniosło odpowiednio 77,2 i 71,8 proc.

Bardzo wysokie wzrosty nadal notują lotniska w Hiszpanii - Barcelona (o 10 proc. do 4,2 mln pasażerów) oraz znajdująca się tuż poza czołową dziesiątka Palma de Mallorca (o 10,9 proc. do 3,36 mln).

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy