Polska i Litwa unowocześnią kontrolę ruchu lotniczego

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
27 lipca 2016 10:10
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP) oraz Oro Navigacija, instytucje obsługujące służby ruchu lotniczego z Polski i Litwy, podpisały umowy z międzynarodową firmą Indra na wdrożenie w obu krajach najnowszego systemu do zarządzania ruchem lotniczym iTec.
Reklama

W ciągu 5 lat wszystkie najważniejsze centra zarządzania ruchem lotniczym będą wykorzystywały system iTec.

- Wraz z modernizacją infrastruktury do automatyzacji ruchu lotniczego, Oro Navigacija i PAŻP będą przygotowane do wypełnienia przyszłych europejskich standardów i regulacji dotyczących systemów ruchu lotniczego oraz spełnią wymagania Jednolitej Europejskiej Przestrzeni Powietrznej [Single European Sky - red.] - powiedziała podczas uroczystości podpisania umów Magdalena Jaworska, prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.


Uroczystość podpisania umów odbyła się w Warszawie w obecności honorowych gości: Agustína Núñeza, ambasadora Hiszpanii w Polsce, przedstawicieli Urzędu Lotnictwa Cywilnego oraz Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa. W imieniu Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej umowę z dyrektorem generalnym Indry, Rafaelem Gallego, podpisała Magdalena Jaworska. Oro Navigacija była reprezentowana przez dyrektora generalnego Algimantasa Raščiusa.

Podpisane wczoraj (26.07) umowy są wskazują kierunek rozwoju systemu zarządzania ruchem lotniczym ATM.

- Na tej drodze zawarte jest przyszłe wdrożenie systemu iTec, który wykorzystuje najbardziej zaawansowane technologie oparte o trajektorię 4D (trzy wymiary + czas). Umożliwi wykorzystanie najnowszych rozwiązań w kwestiach bezpieczeństwa, takich jak zaawansowane zarządzanie konfliktami w przestrzeni - poinformował podczas uroczystości Rafael Gallego, dyrektor generalny Indry.

- System pozwoli także na jeszcze bardziej elastyczne zarządzanie przestrzenią powietrzną w dynamiczny sposób i będzie zdolny do reagowania na wzrastający ruch lotniczy, warunki pogodowe oraz możliwość adaptacji do zarezerwowanych stref wojskowych - dodał Algimantas Raščius, dyrektor generalny Oro Navigacija.

Podpisane umowy zostały poprzedzone wspólną procedurą zakupową. Dla obu organizacji oznaczają przystąpienie do Sojuszu iTec, który skupia wszystkie najważniejsze instytucje obsługujące służby ruchu lotniczego w Europie, w tym m.in. z Wielkiej Brytanii (NATS), Niemiec (DFS), Hiszpanii (ENAIRE), Holandii (LVNL) czy Norwegii (Avinor).
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama