Warszawa przed Pragą po I półroczu

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
24 lipca 2016 16:41
11 komentarzy
Port lotniczy w Pradze obsłużył w I półroczu 5,59 mln pasażerów - o ok. 5 tys. mniej niż warszawskie Lotnisko Chopina. To oznacza, że największe polskie lotnisko może w tym roku po raz pierwszy przegonić stolicę Czech.
Reklama

W 2015 r. praskie lotnisko było wyraźnie lepsze od warszawskiego. Port lotniczy im. Vaclava Havla obsłużył ponad 12 mln pasażerów, podczas gdy Lotnisko Chopina 11,21 mln. Przewaga Pragi do tej pory utrzymywała się, a najmniejsza różnica była w 2013 r. Dzięki zamknięciu Modlina warszawskie lotnisko odprawiło wtedy 10,66 mln pasażerów, czyli tylko o ok. 300 tys. mniej niż Praga.

Ruch w Pradze w I półroczu wzrósł wprawdzie o 6,8 proc., ale w tym samym okresie przewozy w Warszawie zwiększyły się o 8,1 proc. To wystarczyło, by Lotnisko Chopina nadrobiło stratę.

Praga zyskała w tym okresie nowe połączenia m.in. do Pekinu, Liverpoolu, Eindhoven, Marsylii, Tuluzy i Luksemburga. Wzrosła również częstotliwość rejsów na bardzo ważnych dla lotniska trasach do Londynu i Amsterdamu.

Najpopularniejszym kierunkiem podróży z i do Pragi w I półroczu 2016 r. była Wielka Brytania, a spośród poszczególnych lotnisk - Paryż-CDG. Ruch najszybciej rósł za to na połączeniach do i z Wielkiej Brytanii, Holandii, Hiszpanii, Francji i Izraela, a spośród lotnisk - aglomeracji londyńskiej, Amsterdamu, Tel Awiwu, Helsinek i Dubaju.

Cargo w Pradze wzrosło aż o 42,6 proc. do ponad 33 tys. ton. To efekt wprowadzenia dodatkowych lotów UPS i Qatar Cargo oraz dodatkowej przestrzeni ładunkowej w samolotach pasażerskich na nowej trasie do Pekinu i obsługiwanej częściej do Seulu.

Powodem wzrostu ruchu w Warszawie, dzięki któremu lotnisko przegoniło w I półroczu Pragę, są przede wszystkim nowe i wznowione trasy LOT-u.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
lysypiotr76 2016-08-16 10:20   
lysypiotr76 - Profil lysypiotr76
Lotnisko w Pradze widziało by w swojej siatce połączeń Hanoi .Polski przewoźnik już to przerabiał ,efekty były mizerne. Ale skoro umieją przekonać chińskie linie to może i wietnamska przekonają.
gość_16fea 2016-07-26 19:48   
gość_16fea - Profil gość_16fea
Warszawskie lotnisko i tak zostawi Pragę z tyłu . Polskie lotnisko ma lepsze perspektywy i potencjał który na czeskim lotnisku jest w większości turystyczny . I to daje patrzeć optymistycznie w rozwoju stołecznego portu.
kamiskl 2016-07-26 14:11   
kamiskl - Profil kamiskl
Ja widzę trzy zasadnicze różnice między WAW a PRG:
1. Praga skupia niemal cały ruch w kraju, podczas gdy w Polsce ruch rozkłada się również na wiele portów regionalnych.
2. Praga jest znacznie bardziej turystycznym miastem niż Warszawa i przyciąga więcej paxów, podczas gdy waw jest nastawiona głównie na biznes. (mówił o tym prezes Emirates gdy wskazywał dlaczego do PRG lata A380 a do WAW 777 - po prostu obok sporego ruchu wychodzącego Praga ma dużo pasażerów napływowych głównie z sektora turystycznego, czego nie ma WAW).
3. Do Pragi lata Ryanair, który w Warszawie obecnie operuje tylko z Modlina. Ok ruch który generuje nie jest duży ale zawsze coś.
4. Dodać by jeszcze można, że bądź co bądź Czechy są bogatszym krajem od Polski. Według raportu Credit Suisse wartość majątku przeciętnego Polaka wynosi 21 tyś. dolarów, podczas gdy majątek przeciętnego Czecha 36 tyś. dolarów (dane z 2014 r.) Zapewne przekłada się to również na podróże lotnicze itd.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama