×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Nawet 40 mld dolarów kosztuje nowy samolot!


Kupno samolotu to dla linii lotniczej wydatek co najmniej kilkudziesięciu, jak nie kilkuset milionów dolarów. Ale dla producenta koszty wprowadzenia maszyny na rynek to nawet stokrotnie większe kwoty.


Producenci niechętnie przyznają się, ile wydali na zaprojektowanie i wprowadzenie do produkcji nowych modeli. Koszty często są szacunkowe, trudno więc też ocenić, czy i od którego momentu dany model jest rentowny. Tym bardziej, że wyprodukowanie każdego nowego samolotu też przecież kosztuje, a producenci nie ujawniają, czy i ile zarabiają na każdej sprzedanej maszynie. 

Co do zasady można przyjąć, że tańsze jest wprowadzenie na rynek modyfikacji istniejącego modelu niż całkowicie nowego samolotu. W tym drugim koszty rozwoju i produkcyjne mogę być nawet sto razy większe niż cena katalogowa. Przy ocenie rentowności warto pamiętać o tym, że przewoźnicy zwykle płacą za samoloty mniej niż ta kwota. 

Nasze zestawienia zaczynamy od programu embraer E-Jet E2. Cena katalogowa za jeden samolot z tej rodziny waha się od 46,8 mln dolarów za E175-E2 do 60,4 mln dolarów za E195-E2. Embraer liczy na to, że z kosztami całego programu zmieści się w 1,7 mld dolarów. Na obecną chwilę producent zebrał 280 zamówień na wszystkie samoloty z tej rodziny. 

Główny rywal brazylijskiego producenta - Bombardier planuje wydać na program CSeries około 5,4 mld dolarów - to znacznie więcej niż początkowo zakładane koszty. Za samolot z tej rodziny trzeba zapłacić od 72 do 82 mln dolarów. Na obecną chwilę producent zebrał 370 zamówień na samoloty z tej rodziny. 

Nie znamy dokładnych kosztów programu A320neo, ale już sam koszt kadłuba przekroczył 1,3 mld dolarów. Ceny katalogowe zaczynają się od 98,5 mln dolarów i kończą na 125,7 mln dolarów. Europejski producent zebrał łącznie 4583 zamówień na samoloty z tej rodziny. Konkurencyjny Boeing szacuje, że koszty programu A320neo będą dwa razy niższe niż koszty programu B737MAX. Ma być to podyktowane mniejszą liczbą zmian wprowadzonych przez Airbusa. Koszty programu B737MAX wahają się od 2 do 3 mld USD, zaś ceny od 90,2 do 116,6 mln dolarów za jeden fabrycznie nowy samolot. Boeing zebrał łącznie 2835 zamówień na modele z serii B737MAX. Rozwój i produkcja samolotu szerokokadłubowego to już znacznie większe koszty. Boeing B787 Dreamliner kosztował amerykańskiego producenta co najmniej 32 mld dolarów. To równowartość wybudowania 64 warszawskich stadionów narodowych. Ceny katalogowe za B787 zaczynają się od 224,6 mln USD a kończą na 306,1 mln dolarów. Boeing zebrał łącznie 1155 zamówień na samoloty z tej rodziny.

Airbus nie podał całkowitego kosztu programu A350, ale prawdopodobnie przekroczył on 15 mld USD. Za samolot z tej rodziny przyjdzie zapłacić od 272,4 do 355,7 mln dolarów. Europejski producent zebrał łącznie 802 zamówienia. 

Koszt produkcji największego samolotu pasażerskiego na świecie jest owiany tajemnicą. Prawdopodobnie Airbus zainwestował w SuperJumbo ok. 25 mld dolarów, jednak niektóre źródła mówią o nawet 40 mld dolarów. Katalogowa cena A380 wynosi ok. 432,6 mln dolarów. Do tej pory europejski producent zebrał 319 zamówień. Nikt nie wie czy projekt jest rentowny - według niektórych analityków potrzebne będzie do tego ok. 450 sprzedanych sztuk A380. 

infografika Piotr Golianek (Pasazer.com)gość_c0d30 - Profil
gość_c0d30
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie