Czwarte urodziny Modlina
Dokładnie 15 lipca 2012 r. na drodze startowej lotniska w Modlinie wylądował pierwszy pasażerski samolot. Od otwarcia port przyjął już ponad 7 mln pasażerów, z czego ponad 1,5 mln w samym 2016 r.
Pierwszym samolotem, który wylądował w Modlinie, był boeing 737-800 linii Ryanair. Pierwsze komercyjne lądowanie z pasażerami wykonała tego samego dnia maszyna linii Wizz Air.
W tym roku Ryanair, obecnie jedyny przewoźnik w Modlinie, planuje obsłużyć na lotnisku ok. 2,8 mln pasażerów. Podróżni mają w ofercie połączenia lotnicze do 43 miast w całej Europie. Modlin jest obecnie piątym co do wielkości ruchu lotniczego portem w kraju.
- To, co było intencją pomysłodawców powstania lotniska w Modlinie, stało się faktem. Lotnisko w Modlinie jest bardzo ważnym węzłem komunikacyjnym w Polsce, a jego dynamiczny rozwój owocuje ożywieniem gospodarczym i społecznym tej części Mazowsza - mówi Jacek Kowalski, burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego. - Międzynarodowe lotnisko w Modlinie stymuluje rynek pracy, dając zatrudnienie i poprawę warunków życia tysiącom osób.
Jeszcze w 2008 r. zakładano, że lotnisko w Modlinie będzie obsługiwało docelowo 1,5 mln podróżnych rocznie. Tę liczbę port przekroczył w 2014 r., czyli już dwa lata po pierwszym starcie i lądowaniu. W 2016 r. port zbliży się do liczby 3 mln odpraw w skali roku.
- Modlin to przykład autentycznego sukcesu. Liczby mówią same za siebie, przez cztery lata działania lotniska skorzystało z niego aż 7 mln pasażerów. Modlin to też piąty port pod względem ruchu lotniczego w kraju - podkreśla marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.
- Gratulujemy liczby obsłużonych pasażerów. Oferta Modlina oparta o siatkę przewoźnika niskokosztowego stanowi uzupełnienie oferty Chopina. Stawia jednak przed portem w Modlinie wiele wyzwań, z których najpoważniejszym jest zwiększenie liczby przewoźników. Kluczem do sukcesu i dalszego rozwoju jest niewątpliwie istotne zwiększenie dostępności komunikacyjnej portu - mówi Mariusz Szpikowski, naczelny dyrektor lotniska Chopina.
- Siedem milionów pasażerów w cztery lata od uruchomienia lotniska to bardzo dobry wynik. Wierzymy w potencjał Modlina i liczymy na to, że port będzie się dalej rozwijał, a jego znaczenie będzie z roku na rok coraz większe. Musimy jednak mierzyć wysoko, dlatego AMW, jako największy udziałowiec oczekuje, że te dobre wyniki operacyjne przełożą się również na to, że spółka zacznie przynosić spodziewane zyski - mówi Mateusz Mroz, p.o. prezes Agencji Mienia Wojskowego.
AMW, PPL (spółka zarządzająca Lotniskiem Chopina) i samorząd wojewódzki mają po ponad 30 proc. udziałów w spółce. Nowy Dwór Mazowiecki jest znacznie mniejszym akcjonariuszem - ma niecałe 5 proc. akcji.
- Od czterech lat przybliżamy Europę i cały świat milionom osób, które podróżują ze wszystkich stron Polski, oraz z zagranicy. Statystyki operacyjne lotniska i dynamika rozwoju portu nie pozostawiają złudzeń, że Modlin jest ważny dla Mazowsza i dużej części kraju - mówi Piotr Okienczyc, prezes spółki zarządzającej portem w Modlinie.