Qatar inwestuje w LATAM i Meridianę

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
15 lipca 2016 21:06
Linie Qatar Airways obejmą 10 proc. akcji w południowoamerykańskim koncernie LATAM i 49 proc. we włoskiej linii Meridiana. To kolejne po m.in. IAG inwestycje katarskiej spółki.
Reklama

Qatar Airways obejmie 10 proc. akcji brazylijsko-chilijskiej grupy LATAM w zamian za dofinansowanie kwotą 613 mln dolarów. Inwestycja będzie wiązała się z emisją nowych akcji spółki. Transakcja musi jeszcze zostać zatwierdzona przez nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy LATAM - ma się ono odbyć w ciągu miesiąca.

Podczas konferencji na targach lotniczych w Farborough Akbal al Baker, prezes Qatar Airways, podkreślał, że wierzy w bardzo dobre perspektywy dla południowoamerykańskiego rynku lotniczego. Do tego pochwalił model biznesowy, silną markę i dobry poziom obsługi klientów grupy LATAM. Zaznaczył, że w jego ocenie problemy związane z kryzysem gospodarczym w Brazylii są przejściowe.

LATAM, podobnie jak Qatar Airways i koncern IAG, w którym Qatar ma 15,01 proc. udziałów, jest członkiem sojuszu oneworld.

W przypadku transakcji przejęcie 49 proc. udziałów we włoskiej linii Meridiana cena nie została ujawniona. Katarski inwestor nie mógł kupić większego pakietu akcji, bo unijne prawo zabrania posiadania większościowego udziału w spółkach lotniczych przez firmy spoza wspólnoty.

Transakcja powinna zostać sfinalizowana w październiku br. W ramach umowy przewoźnik zwrócił się do związków zawodowych o zgodę na zwolnienie 900 pracowników, niemal połowy wszystkich zatrudnionych w firmie.

Al Baker dodał, że następnym celem Qatar Airways może być linia Royal Air Maroc, w której katarska linia może objąć od 25 do 49 proc. akcji.

W rozmowie z Pasazer.com w 2015 r. al Baker podkreślał, że jest zainteresowany przejmowaniem jedynie takich linii, które mają potencjał rozwoju i są rentowne. Nie interesują go firmy, które wymagają restrukturyzacji.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama